En Güçlü Doğal Antioksidan Astaksantin Nedir? Faydalarını Eczacıbaşı'ndan Öğren!

Astaksantinin Faydaları Nelerdir?

Astaksantin; uzun yıllardır birçok bilimsel araştırmaya konu olan bir bileşendir. Bununla birlikte sağlık üzerindeki etkileri 1000'den fazla hakemli tıbbi yayın ve dergide belgelenmiştir(4). Antioksidanlar insan vücudunda serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesini sağlayarak oksidatif stresi azaltmaları nedeniyle oldukça önemlidir ve birçok bitkisel ve hayvansal besinin yapısında bulunur(2). İnsan vücudunda gerçekleşen fizyolojik reaksiyonlar sonucunda oluşan serbest radikaller olarak da adlandırılan zararlı moleküller, oksidatif stres adı verilen duruma neden olur(6). Erken yaşlanma, kanser ve vücutta çeşitli bozukluklara neden olabilen serbest radikaller, astaksantin gibi doğal antioksidanlar yardımıyla nötralize edilebilir ve bu sayede zararlı etkileri önlenebilir(6). Bununla birlikte serbest radikallerin de vücutta bazı görevleri vardır. Bağışıklık sistemi enfeksiyonlarla savaşmak için serbest radikallerden yararlanır(7).  Fakat serbest radikallerin vücuttaki miktarının normalin üzerine çıkması, çeşitli hastalıkları beraberinde getirebilir. Bu nedenle serbest radikaller ile antioksidanlar arasında belirli bir dengenin korunması ve bu şekilde oksidatif stresin azaltılması gerekir(7). Bunun için bitkisel veya hayvansal kaynaklı pek çok besinin yapısında bulunan astaksantin ve diğer antioksidanların vücuda yeterli miktarda alınması önemlidir(7).  
Siz de astaksantinin olumlu etkilerinden faydalanmak istiyorsanız beslenme düzeniniz içerisine astaksantin kaynağı besinleri ekleyebilirsiniz. Antioksidan takviyesi almaya ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız, hekiminize danışarak astaksantin içeren takviyeleri kullanmaya uygun olup olmadığınız konusunda bilgi alabilirsiniz.

                                   

Astaksantin Nedir?


Hayvansal ve bitkisel kaynaklı doğal besinlerin birçoğu, antioksidanlar olarak bilinen ve vücutta serbest radikalleri indirgeme özelliği bulunan bileşenler içerir(8). Bunlardan bir tanesi olan astaksantin, karotenoidler olarak adlandırılan bir grup kimyasal arasında yer alan kırmızımsı renge sahip bir pigmenttir(1). Güçlü bir antioksidan olan astaksantin, genellikle deniz canlılarında bulunur ve onlara kırmızı-pembe renk verir(2)

A vitamininin de içerisinde yer aldığı karotenoidler ailesine ait bir fitokimyasal bileşen olan astaksantin; bazı bakteri, mikroalg ve maya türleri tarafından doğal olarak sentezlenen ikincil bir metabolittir(3). Ticari amaçlarla kimyasal sentez yoluyla da üretimi yapılan astaksantin, alternatif tıp alanında da çeşitli amaçlarla kullanılır. Antioksidan fitokimyasallar meyveler, sebzeler, tahıl taneleri, yenilebilir makrofunguslar, mikroalgler ve tıbbi bitkilerde yaygın olarak bulunur(8). β-karoten gibi karotenoid familyasına ait kırmızı bir pigment olan astaksantinin doğal kaynakları ise deniz ürünleridir(9). Günümüzde astaksantin; su ürünleri yetiştiriciliğinde, kozmetik teknolojisinde, ilaç ve gıda takviyeleri sektöründe ve hatta kümes hayvancılığında destekleyici olarak kullanılır(3).
 

Astaksantin Nelerde Bulunur?

Astaksantinin en önemli kaynakları kırmızı-pembe renge sahip deniz ürünleridir. En önemli astaksantin kaynakları şunlardır(4)

 • Somon balığı
 • Kırmızı alabalık
 • Karides
 • Balık yumurtası
 • Yengeç
 • Yosun ve mikroskobik algler
 • Istakoz
 • Yumurta sarısı
Bu besinlere ek olarak bazı gıda takviyelerinin içeriğinde astaksantine yer verilir.

2020479-EIP289-Dynavit Collagen & Hyaluronic Acid Sıvı13

Referanslar
  1. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1063/astaxanthin
  2. https://www.healthline.com/health/health-claims-astaxanthin
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5946307/
  4. https://healthcareweekly.com/astaxanthin/
  5. https://www.aicr.org/resources/blog/healthtalk-whats-the-difference-between-an-antioxidant-and-a-phytochemical/
  6. https://algalif.com/astaxanthin/
  7. https://www.healthline.com/nutrition/antioxidants-explained#food-sources
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6331972/
  9. https://www.researchgate.net/publication/313745288_Astaxanthin_as_a_Medical_Food
ÜRÜNLERİMİZİ İNCELE