Size nasıl yardımcı olabiliriz?

En Güçlü Doğal Antioksidan Astaksantin Nedir? Faydalarını Eczacıbaşı'ndan Öğren!

Astaksantin Nedir?

Astaksantin; uzun yıllardır birçok bilimsel araştırmaya konu olan bir bileşendir. Bununla birlikte sağlık üzerindeki etkileri 1000'den fazla hakemli tıbbi yayın ve dergide belgelenmiştir(4).

Hayvansal ve bitkisel kaynaklı doğal besinlerin birçoğu, antioksidanlar olarak bilinen ve vücutta serbest radikalleri indirgeme özelliği bulunan bileşenler içerir(8). Bunlardan bir tanesi olan astaksantin, karotenoidler olarak adlandırılan bir grup kimyasal arasında yer alan kırmızımsı renge sahip bir pigmenttir(1). Güçlü bir antioksidan olan astaksantin, genellikle deniz canlılarında bulunur ve onlara kırmızı-pembe renk verir(2)

A vitamininin de içerisinde yer aldığı karotenoidler ailesine ait bir fitokimyasal bileşen olan astaksantin; bazı bakteri, mikroalg ve maya türleri tarafından doğal olarak sentezlenen ikincil bir metabolittir(3). Ticari amaçlarla kimyasal sentez yoluyla da üretimi yapılan astaksantin, alternatif tıp alanında da çeşitli amaçlarla kullanılır. Antioksidan fitokimyasallar meyveler, sebzeler, tahıl taneleri, yenilebilir makrofunguslar, mikroalgler ve tıbbi bitkilerde yaygın olarak bulunur(8). β-karoten gibi karotenoid familyasına ait kırmızı bir pigment olan astaksantinin doğal kaynakları ise deniz ürünleridir(9). Günümüzde astaksantin; su ürünleri yetiştiriciliğinde, kozmetik teknolojisinde, ilaç ve gıda takviyeleri sektöründe ve hatta kümes hayvancılığında destekleyici olarak kullanılır(3).


Astaksantin Nelerde Bulunur?

Astaksantinin en önemli kaynakları kırmızı-pembe renge sahip deniz ürünleridir. En önemli astaksantin kaynakları şunlardır(4)

  • Somon balığı,
  • Kırmızı alabalık,
  • Karides,
  • Balık yumurtası,
  • Yengeç,
  • Yosun ve mikroskobik algler,
  • Istakoz,
  • Yumurta sarısı,

*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.
**TİTCK GIDA VE TAKVİYE EDİCİ GIDALARDA SAĞLIK BEYANI KULLANIMI KILAVUZU EK-1
*** Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı yaşam için önemlidir.


Aradığın sağlıklı yaşam önerileri