Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Cilt Yaşlanmasını Geciktirebilecek Önlemler Nelerdir

Kırışıklar ve çizgilenmeler dışında cilt yaşlanma ile elastikiyetini de kaybedebilir. Bu durum vücudun her bölümünde meydana gelse de en sık; yüz, boyun, kol ve karın bölgesinde ortaya çıkar. Cildin sarkmasında rol oynayan faktörlerin başın cildin üst kısmı olan epidermisteki incelme ve kolajen miktarındaki azalma gelir.
Yüzün yaşlanması ve kırışıklıklar gelişmesi herhangi bir sağlık problemi değildir. Hatta bazı çizgilenmeler görünüşünüz üzerinde olumlu etki yaparak size yeni bir yüz karakteri kazandırabilir. Bazı kişilerin ise kozmetik şikayetler sebebiyle bu durumu tersine çevirme arzusunda olması gayet doğaldır.


Cilt Gençleştirme Nedir?

Herkesin cildi zamanla yaşlanır ve görünümünde çeşitli farklılıklar meydana gelebilir (2). Zamanla gerçekleşen kolajen üretim miktarındaki azalma cildin elastikiyetini kaybetmesi ile sonuçlanabilir (2). Bu durum güneş ışınlarına maruziyet, hava kirliliği ve çeşitli yaşam tarzı alışkanlıklarına bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterir (2).

Yeterli nemliliği koruyamayan ve sıvı hacmini yitirmiş bir ciltte incelme ve kuruma meydana gelir (2). Nemlilik kaybı, kırışıklık oluşumuna ve cildin yaşlanmış bir görünüm almasına neden olabilir (2) Cilt gençleştirme, her ne kadar zamanın etkisini tam olarak geri döndüremese de kişilerin daha genç bir görünüm kazanması adına yapılan uygulamaları ifade eder (3).


Cilt Gençleştirme Yöntemleri Nelerdir?

Cilt görünümünde genel olarak genetik faktörlerin belirgin bir etkisi bulunur (2). Bu durum “intrensek yaşlanma” olarak ifade edilir (2). Yaşamın bir noktasında kırışıklık gibi belirtilerin meydana gelmesi aşikar bir durumda ancak çeşitli uygulamalar sayesinde bu durumun mümkün olduğunca ertelenmesine katkı sağlanabilir:

  • Güneş ışığına maruziyetin azaltılması
  • Cildin yeterince ve düzenli olarak nemlendirilmesi
  • Günlük sıvı tüketiminin arttırılması
  • Vitaminlerden zengin gıdalarla beslenme
  • Tütün ürünleri kullanmama
  • Sağlıklı ve dengeli beslenme vücudun içine olduğu kadar dış görünüşü üzerinde de etkili olabilir (4).

Uyku kalitesi cilt görünümünde etkili olabilecek bir diğer faktördür (5). Uyku, vücudun kendisini onarmak için kullandığı zaman dilimidir (5). Uyku sırasında epidermise olan kan akımı artar ve deri tekrar kolajen üreterek çeşitli etkenlere bağlı oluşmuş hasarların onarımını gerçekleştirir (5). Yüzün yatmadan önce temizlenmesi yüzeyindeki hava porlarının tıkanmasını önleyerek kuruma ya da iltihaplanma gibi durumlara karşı katkı sağlayabilecek bir diğer cilt gençleştirme uygulamasıdır (5).

 *Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.


Aradığın sağlıklı yaşam önerileri