Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Çocuk Gelişimi için Hamilelik Süreci

dk. okuma

Hamilelik süresince sağlıklı beslenme düzeninin oturtulması hem anne hem de bebek sağlığını olumlu etkiler. Ayrıca bebeğin anne karnındaki gelişimine katkıda bulunur (1). Bu nedenle anne adayının beslenmesine dikkat etmesi gerekir (2).


Sağlıklı Bir Beslenme Düzeni Kurun

Farklı çeşitte yiyecek ve içecekten oluşan bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır (1). Bu düzen içerisinde; sebze ve meyve, tahıllar, süt ve süt ürünleri, protein içeriği yüksek besinler yer almalıdır (1). Sağlıklı bir beslenme için tüketilen besinlerin türü ile miktarı da önem taşır (1). Yemeğe başlamadan önce tabağa, bardağa, kaseye konan besinlerin porsiyonuna dikkat edilmelidir (1).


Besin Çeşitliliği Sağlayın​

Sağlıklı bir öğün için sebze ve meyve grubunun tabağın yarısını kaplaması gerekir (1). Tercih edilen sebze ve meyveler; taze, kurutulmuş, konserve edilmiş olabilir (1). Yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı meyveler, narenciye, baklagil ve nişastalı sebzeler; bu besin grubu için tüketilebilecek seçeneklerdir (1).

Tahıl grubu için özellikle tam tahıllı besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir (1). Yulaf, esmer pirinç, patlamış mısır, tam tahıllı ekmek gibi yiyecekler; tahıl grubu içerisinde tercih edilebilir (1).

Süt ve süt ürünleri tüketiminde az yağlı ya da yağsız olanlardan seçilmesi faydalı olur (1).

Protein içeriği yüksek yiyecekler çeşitlendirilerek farklı tür besinlerle protein ihtiyacı karşılanabilir (1). Deniz ürünleri, kırmızı ve beyaz et, yumurta, baklagiller, soya ürünleri bu grupta yer alır (1).

Ambalajlı ürünleri satın alırken besin değerleri tablosunu incelemek gerekir (1). Yüksek miktarda sodyum, doymuş yağ ve şeker içeren besinlerden uzak durulmalıdır. (1). Tereyağı gibi hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlar tercih edilmelidir (1).

Hamileliğinde sigara kullanan annelerden doğan bebekler, sigara kullanmayan annelerden doğan bebeklere göre daha düşük doğum ağırlığı ile dünyaya gelir (4). Ayrıca bu bebekler, ileri yaşlarda öğrenme güçlüğü gibi problemlerle karşılaşabilir (4).
Alkol, bebek gelişimi üzerinde ciddi derecede olumsuz etkilere neden olur (4).
Tüm bunlar göz önüne alındığında anne adaylarının sigara ve alkol kullanımını bırakması gerekir (4).

*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.
**TİTCK GIDA VE TAKVİYE EDİCİ GIDALARDA SAĞLIK BEYANI KULLANIMI KILAVUZU EK-1
*** Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı yaşam için önemlidir.

Aradığın sağlıklı yaşam önerileri

%0