Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Deniz Ve Havuz Sonrası Cilt ve Saç Bakımı

dk. okuma
Deniz ve havuz suyu içeriği saç ve cildi birçok açıdan etkileyebilir (1). Son yıllarda oldukça popüler bir aktivite ve etkinlik merkezi haline gelen yüzme havuzları dezenfeksiyon gibi birçok kimyasal işlemden geçmek zorundadır (2). Havuz suyunun içeriğini bu kimyasal işlemler dışında su kaynağı ve yüzücüler ile ilgili faktörler de etkiler (2). Çeşme sularında olduğu gibi yüzme havuzlarının dezenfeksiyonu için genellikle klor bazlı ürünler kullanılır (2). Sodyum veya kalsiyum hipoklorit, ozon ve bakır/gümüş çözeltileri, havuz suyunun temizlenmesi amacıyla başvurulan diğer kimyasal maddelerdir (2).

Deniz ve Havuz Suyu İçeriğinin Cilt ve Saça Etkisi Nasıldır?

Yüzme saç sağlığını etkileyebilen faktörlerden biridir (1). Havuz suyunda yapılan bu fiziksel aktivite sırasında içeriğinde yer alan klor saça geçerek buradaki doğal koruyucu yağların kaybolmasına neden olabilir (1). Bazı havuz sularında yer alan bakır gibi mineraller özellikle sarışın kişileri etkileyerek saç renginin yeşilimsi bir renk almasına neden olabilir (1).

Bu durum sadece havuz suyu için geçerli olmayıp denizde yüzme de saçları strese sokabilir (1). Yoğun tuz içeriği nedeniyle deniz suyu saç ve cilt dokularının sıvı kaybetmesine neden olabilir (1). Havaların ısınması ile ortamdaki nem oranında bir artış meydana gelir ve cilt içerisinde yer alan sebase bezler sebum adı verilen doğal yağ sentezine başlarlar(4). Artan yağ cilt yüzeyinde birikerek por denilen deliklerin tıkanmasına neden olabilir (4).

Deniz ve havuz sonrasında cilt kuruluğu gelişimini önlemek ve yitirilen saç neminin korunması adına yapılabilecek birtakım bakım önerileri bu yapıların normal fonksiyonlarının desteklenmesine fayda sağlayabilir:

 • Yaza saçların kırıkları alınmış yeni bir tarzda başlamak yazın daha fazla uzama eğiliminde olan saçlar için iyi bir bakım uygulamasıdır (1).
 • UV filtre içeren saç bakım ürünlerini kullanmak günlük bakım rutinin bir parçası haline getirilebilir (1). Bu uygulama özellikle renk değişikliği ile ilgili işlem görmüş saçlarda güneş ışınlarına bağlı oluşabilecek solmalara karşı koruyucu olabilir (1).
 • Saçların havuz ve deniz suyu ile temas öncesinde yıkanması veya durulanmayan nemlendiricilerin kullanımı saçlarınızın tuzlu su ve havuz suyundan daha az kimyasal tutmasında fayda sağlayabilir (1).
 • Kullanılacak şampuan ve saç kremi gibi ürünlerden nemlendirici olanların tercih edilmesi, saç nemi oluşturmak adına yapılabilecek bir diğer uygulamadır (1).

Saçlar dışında cilt bakımının sağlanması ve cilt kuruluğunun önlenmesi için yapılabilecek çeşitli uygulamalar da mevcuttur:
 • Aşırı sıcak havuz suyundan kaçınmak (3)
 • Banyo için kullanılan sabunun nemlendirici özellikte olanının tercih edilmesi (3)
 • Banyo sonrasından hemen sonra nemlendirici cilt bakım ürünleri kullanmak (3)
 • İyi bir cilt bakım rutinine sahip olmak (4)
 • Cildin nemli tutulmasını sağlamak (4)
 • Güneşten koruyucu ürünler kullanmak (4)
 • Sıvı tüketimini artırmak (4).
 
*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.

Aradığın sağlıklı yaşam önerileri

%0