Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Dijital Sağlık: Teknolojinin Sağlığımıza Katkıları

3 dk. okuma
Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi, sağlık sektöründe de büyük değişikliklere ve inovasyonun büyük ölçekte gerçekleşmesine neden olmuştur. Dijital sağlık, tıp ve teknolojinin birleşimini ifade eder ve sağlık hizmetlerinin sunumunda, izlenmesinde ve yönetiminde dijital teknolojilerin kullanımını içerir (1)
Dijital sağlık geniş bir kapsama sahiptir ve giyilebilir cihazları, mobil uygulamaları, telesağlığı, sağlık bilgi teknolojisini ve teletıp kullanımını içerir (1).

Uzaktan Sağlık Hizmetleri

Dijital teknolojilerin sağladığı en büyük avantajlardan biri, uzaktan sağlık hizmetlerinin artmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından uzaktan sağlık hizmeti; mesafenin önemli olduğu durumlarda, tanı, tedavi, araştırma, sağlık çalışanlarının eğitimi ile bireylerin ve toplumların sağlığını geliştirmek için, sağlık profesyonelleri tarafından, bilgi ve iletişim teknolojileri kullanılan sağlık hizmeti sunumu olarak ifade edilmektedir . Tıp ile bilgi ve iletişim teknolojisinin buluştuğu alan olarak değerlendirilen ve tanımlanan uzaktan sağlık hizmetleri, herkes için sağlık hareketini de destekler niteliktedir (2).
DSÖ tarafından uzaktan sağlık hizmetinin öncelikli hedeflerinin, klinik destek sağlamak, aynı yerde bulunmayan kişileri birbirine bağlayarak coğrafi engelleri aşmak, sağlık çıktılarını iyileştirmek olduğu vurgulanmaktadır(3).

Telesağlık ve Teletıp

Telesağlık, hastaların uzaktan sağlık hizmetlerine erişimini sağlar. Telesağlık, hasta ve sağlık profesyoneli arasındaki iletişim teknolojilerini kullanarak tıbbi muayeneleri, tanıları, tedavileri ve diğer sağlık hizmetlerini uzaktan yapmayı veya desteklemeyi amaçlar. Bu tür hizmetler, video görüşmeler, sesli aramalar, metin mesajları, e-postalar ve diğer çevrimiçi iletişim araçları kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Telesağlık, özellikle coğrafi olarak uzak veya sağlık hizmetlerine sınırlı erişimi olan bölgelerdeki hastalar için büyük bir fayda sağlar. Ayrıca hastaların daha rahat bir şekilde sağlık profesyonelleriyle iletişim kurmalarına ve sağlık sorunlarını hızlı bir şekilde çözmelerine yardımcı olabilir.  Teletıp ise uzaktan tanı ve tedaviyi içerir. Bu sayede hastalar, uzak bölgelerde yaşasalar bile uzman doktorlardan hızlıca tavsiye alabilirler (4).

Mobil Sağlık Uygulamalarının Sağlık İzlemeye Olan Katkısı

Akıllı telefonlar ve tabletler, sağlık izleme ve yönetme konusunda kullanışlı araçlar sunar. Mobil sağlık uygulamaları sayesinde kullanıcılar, kalp atış hızlarını, uyku düzenlerini, egzersiz miktarlarını ve daha fazlasını izleyebilirler (5).
Mobil sağlık uygulamaları, kullanıcıların herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerden sağlık bilgilerine ve hizmetlerine erişmelerini kolaylaştırır. Bu erişim, uzak bölgelerde yaşayan veya sağlık hizmetlerine sınırlı erişimi olan kişiler için büyük bir avantaj sağlamaktadır.
Mobil sağlık uygulamaları, kullanıcıların sağlık durumlarını takip etmelerine, semptomları anlamalarına ve sağlık bilincini artırmalarına yardımcı olacak şekilde programlanmıştır. 

Mobil sağlık uygulamaları kullanıcılara sağlık verilerini ve tıbbi geçmişlerini kaydetme olanağı sunar. Kullanıcıların kaydettikleri verilere dayalı olarak, kişiselleştirilmiş sağlık önerileri sunabilir ve optimize edebilir. Örneğin bu uygulamalar, kullanıcının ilaçlarını zamanında alması için hatırlatma, su içmesini için hatırlatma, egzersiz ve hareket etme konusunda uyarılar, stres yönetimi gibi çeşitli alanlarda uyarı ve öneriler sunar. Ayrıca egzersiz ve diyet planlarını takip etmeye yönelik mobil uygulamalar, kullanıcıların daha sağlıklı yaşam tarzları benimsemelerine yardımcı olabilir. Adımları sayma, kalori izleme ve egzersiz rutinlerini düzenleme gibi özellikler kullanıcıyı daha sağlıklı yaşamaya teşvik edebilir.

Sağlık Takip Cihazları Faydalı mı?

Özellikle son yıllarda hemen herkes tarafından kullanılan akıllı saatler ve bileklikler, sağlığımıza önemli katkılarda bulunabilen teknolojik cihazlardır. Bu cihazlar, sağlığımızı izlememize, daha bilinçli kararlar almamıza ve sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları geliştirmemize yardımcı olabilir. Akıllı bileklikler, akıllı saatler ve diğer sağlık takip cihazları, kullanıcıların fiziksel aktivitelerini, nabızlarını, kan basınçlarını ve daha fazlasını takip etmelerine yardımcı olur(4).

Teknoloji Hayatımızı Şekillendiriyor

Teknoloji sağlık alanında büyük bir dönüşüm yaratmış ve hastaların daha sağlıklı yaşamasını teşvik etme gibi sonuçları olmuştur. Ancak, veri gizliliği ve güvenliği gibi konular da dikkate alınmalıdır.

*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.

Aradığın sağlıklı yaşam önerileri

%0