Fitoterapi Nedir ve Ne İşe Yarar? Fitoterapi ve Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Eski Yunan ve Romalı hekimlerin (Hipokrat, Dioscorides) deneyimlerini yansıtan eserlerin çevrilmesi sonucunda 1700’lü yıllara kadar Avrupa’da etkisini sürdürerek bu günkü fitoterapinin temelini oluşturmuştur(1). Fitoterapi, günümüzde hastalıkların önlenmesi ve tedaviye yardımcı olarak bitkilerin tıbbi anlamda etkili kısımlarını, ekstrelerini ve bunlardan elde edilerek yapılan farklı formlarını kullanarak uygulanan, destekleyici ve tamamlayıcı amaçlı olan modern tedavi yöntemidir(2).
Fitoterapi son yıllarda dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de giderek artan bir popülarite kazanmaktadır. Özellikle günlük rahatsızlıklar olmak üzere solunum sistemi, sindirim sistemi, sinir sistemi ve üriner sistem rahatsızlıklarında, karaciğer rahatsızlıklarında, viral hastalıklarda, onkoloji alanında ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi birçok alanda destek olarak kullanılmaktadır(2).

Fitoterapi ve Bağışıklık Sistemi

Viral enfeksiyonlar günümüzde görülen enfektif hastalıkların önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Virüsler yaşam ortamları arasında geçiş yapabilmekte olup denizlerin derinlikleri, kutuplar, sıcak/tuzlu sular, karasal bölgelerde toprağın 200 metre altına kadar olan alanlar gibi hemen hemen her yerde bulunurlar. İnsanlara bulaşabilen 20 virüs familyası vardır ve bazıları aynı zamanda hayvanlarda da hastalıklara yol açmaktadır(3).
Bağışıklık sistemin güçlendirilmesiyle ilgili fitoterapi ile etkili sonuçlar alındığını gösteren çalışmalar vardır. Geleneksel olarak kullanılan karamürver, zencefil, adaçayı, karabiber ve melisa yapraklarından yapılan çay ise sıklıkla kullanılan bitkilerdendir.

Referanslar
    1. ‘http://www.yeditepehastanesi.com.tr/geleneksel-ve-tamamlayici-tip-bulteni/6/#zoom=z’
    2. ‘http://static.dergipark.org.tr/article-download/6787/4785/edc3/5a1d5f977f1b9.pdf?’
    3. ‘http://static.dergipark.org.tr/article-download/6787/4785/edc3/5a1d5f977f1b9.pdf?’
    4. ‘http://www.yeditepehastanesi.com.tr/fitoterapi-ve-bagisiklik-sistemi’
    5. 'http://www.yeditepehastanesi.com.tr/geleneksel-ve-tamamlayici-tip-bulteni/16/#zoom=’
ÜRÜNLERİMİZİ İNCELE