Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Güne Hazır Olmak için Sabah Rutini Önerileri

Hazır Olarak Güne Başlamak İçin Öneriler Nelerdir?

Sabah yorgunluğu, pek çok kişinin yaşadığı bir sorundur. Bu yorgunluğun üstesinden gelmek için vücuda enerji verecek ve sabahları daha canlı olmayı sağlayacak uygulamalar vardır.Güne hazır olmak için sabah rutini önerileri şu şekilde sıralanabilir (1)

Su İçmek: Güne bir bardak su içerek başlamak, vücudun günü geri kalanı için hidrate olmasını sağlar. Su içilmesi ayrıca uykuda kaybedilen sıvının yerine konmasına ve uyku sersemliğinin hafifletilmesine yardımcı olur. Su tüketimi vücuttaki organ ve sistemleri uyararak kişinin sabahları daha canlı olmasına katkıda bulunur. Sabah rutininde bir bardak ılık su ya da limonlu/tarçınlı su tercih edebilirsiniz.
 
Sabah Egzersizleri: Sabahları esneme egzersizleri yapmak, kasların ısınmasına ve vücuttaki kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Böylece sabahları canlı ve enerjik olmayı sağlar. Esneme için basitçe baş, kol, bacaklar hareket ettirebilir. Sabahları 5 dakika yoga hareketleri yapmak ise vücuttaki tüm kas gruplarını çalıştırır. Birkaç kez zıplamak, kısa yürüyüş yapmak gibi hafif egzersizler de hem kalp atışını hem de nefes alıp verme hızını artırarak kişinin daha uyanık ve atik olmasına katkıda bulunabilir.
 
Nefes Egzersizleri: Nefes alıp vermeyi daha efektif hale getiren egzersizler, dolaşımdaki kanın oksijen miktarını artırarak kişiyi daha canlı hale getirir.
 
Alarm Erteleme: Sabah alarm çaldığında erteleme butonuna basarak birkaç dakika daha uyumak pek çok kişinin başvurduğu bir yöntemdir. Ancak bu davranış, kişinin daha yorgun uyanmasına yol açar. Çünkü uyandıktan sonraki geri uyuma sürecinde vücut dinlenemez. Dolayısıyla zor da olsa ilk alarm çaldığında uyanmak en iyisidir. Bu durumu daha kolay hale getirmek için alarm yatağın hemen yanına değil odanın farklı bir köşesine koymak faydalı olabilir. Böylece alarmı kapatmak için ayağa kalkmak gerekir ve bu durum erteleme ihtimalini azaltır.
 
Soğuk Duş: Soğuk duş almak, vücudun daha iç kısımlarında yer alan kan damarlarının genişlemesini sağlayarak kalp hızını ve kan akışını artırır. Böylelikle kişi canlanır, tamamen uyanık hale gelir. Soğuk duş almak istemeyenler için yüzü soğuk su ile yıkamak da benzer etki gösterir.
 
Hafif Kahvaltı: Kahvaltı, vücuda enerji verme bakımından önemli bir öğün olsa da ağır bir kahvaltı yapmak tam tersi bir etki yapabilir. Ağır bir kahvaltıdan sonra vücut besinleri sindirmeye çalışırken durgun, halsiz bir hale gelebilir. Yumurta, sebze, meyve içeren hafif ve sağlıklı kahvaltılar güne başlamak için daha iyi bir seçenek olabilir.
 
Kafeinli İçecekler: Kahve, çay gibi kafeinli içecekler sabah uyanmak ve enerji dolu olmak için en çok tercih edilen içecekler arasındadır. Ancak bu içecekler tüketildikten sonra kafein etkisi geçmeye başlayınca kişi kendini eskisinden daha yorgun ve halsiz hissedebilir. Bu nedenle sabahları kahve kullanımı konusunda dikkatli olmakta fayda vardır.

*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.


Aradığın sağlıklı yaşam önerileri