Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Multivitamin Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Multivitaminler dünya üzerinde en sık kullanılan takviye edici gıda ürünleri arasında yer alır (1). İçeriğinde birçok vitamin ve minerali bulunduran bu ürünlerde mikro besin maddelerinin düzeyi markadan markaya değişkenlik gösterebilir (1). Bu nedenle aşırı vitamin kullanımı gibi istenmeyen durumların oluşmasını önlemek adına ürün içerikleri hakkında bilinçli olmak ve hangi ürünün sizin için en iyisi olduğu konusunda hekimlerinizden destek almak önemlidir (3).

Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı yaşam için önemlidir.


Vitaminler Ne İşe Yarar?

Vitaminler genel olarak dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı vasıtasıyla vücuda alınabilen maddelerdir (3).

Vitaminler insanlar için gerekli olan organik moleküllerdir (2). Her canlı kendi türüne özel vitamin gereksinimi duyar (2). İnsan vücudu çoğu vitamini üretebilme yetisine sahip değildir (2). Üretilemeyen ya da üretimi yeterli düzeyde olmayan vitaminler dengeli ve çeşitli beslenme yoluyla vücuda alınabilir(2).

Vitaminler temel olarak yağda veya suda çözünebilmelerine göre 2 grupta incelenir (2). A, D, E ve K vitaminleri yağda çözünen vitaminler olup vücutta daha sonra kullanılmak amacıyla depolanabilirler (2).

Yağda çözünen vitaminlerin aksine suda çözünen vitaminler vücutta depolanmazlar (2). Böbrekler vasıtasıyla idrara geçerek vücuttan uzaklaştırılan bu vitaminler C vitamini ve B grubu vitaminlerdir (2):

*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.
**TİTCK GIDA VE TAKVİYE EDİCİ GIDALARDA SAĞLIK BEYANI KULLANIMI KILAVUZU EK-1
*** Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı yaşam için önemlidir.


Aradığın sağlıklı yaşam önerileri