Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Sağlık ve Sanat Terapisi

İlkel dönemdeki insanların dünyayı anlamlandırmak için hikayeler anlatmaya, resimler çizmeye başladıklarından beri, ister görsel medya, ister şarkı veya performans yoluyla olsun, anlatılardan bir şeyler öğrenecek şekilde geliştik. İnsanın anlama ve anlatma ihtiyacının en güzel yollarından biri olan sanat, tüm duyularımızı ve empati kapasitemizi kullanarak kavramları ve duyguları anlamamıza ve iletmemize yardımcı olmak için benzersiz özellikler taşıyor.


Sanat Terapisi ile Daha İyi Hissetmek Mümkün mü?

Sağlık ve sanat terapisi, insanların zihinsel ve duygusal sağlıklarını desteklemek için sanatın yaratıcı gücünü kullanma amacı taşıyan bir terapi yöntemidir (1). Bu terapi türü, resim, müzik, drama, dans ve diğer sanatsal ifade biçimlerini kullanarak kişilerin duygusal ifade kapasitelerini artırmayı ve ruhsal iyiliklerini geliştirmeyi hedefler. Aynı zamanda fiziksel sağlık sorunlarıyla başa çıkmak için de kullanılabilir (1,2).


Sanat Terapisi ile İyi Hissetmek

Sanat terapisi en yaygın olarak zihinsel hastalıkları tedavi etmek için kullanılır ve psikososyal açıdan zorlayıcı davranışlarla ilişkili belirtilerin kontrol altına alınmasına, bilişsel gerilemenin yavaşlatılmasına ve yaşam kalitesinin arttırılmasına yardımcı olabilir. Sanat terapisi insanların kendilerini daha özgürce ifade etmelerine, ruh sağlıklarını iyileştirmelerine ve kişilerarası ilişkileri geliştirmelerine yardımcı olabilir. Sanat terapisinin temeli, insanların sanatsal ifade yoluyla iyileşip kendilerini daha iyi hissedebilecekleri düşüncesi üzerine kurulmuştur (3).

Sanat terapisi, sadece bireyler için değil, grup terapileri, aile terapileri ve topluluk projeleri gibi çeşitli bağlamlarda da kullanılabilirdir. Sanat terapistleri, bireylerin ihtiyaçlarına uygun özel terapi planları oluştururken sanatsal ifadeyi kullanarak terapötik bir ortam sağlarlar (2). Bu terapi türünün en büyük avantajlarından biri, sözcüklerle ifade etmenin zor olduğu duyguları veya deneyimleri ifade etmek için sanatın kullanılabilmesidir. Sanat, insanların iç dünyalarını anlamalarına ve dönüştürmelerine yardımcı olabilir (3).

Sanat ve sanattan keyif alınması, bütünsel sağlığın geliştirilmesine yardımcı olur ve iyileşmede motive edici bir faktör olabilir (1). Sanat terapisi, insanların fiziksel ve zihinsel sağlıklarını desteklemek için sanatın iyileştirici gücünü kullanır. Bu terapi yöntemi, duygusal ifade, stres azaltma ve iletişim becerilerini geliştirme gibi birçok fayda sağlar ve bireylerin daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olur.

*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.


Aradığın sağlıklı yaşam önerileri