Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Sizi Mutlu Edecek Yiyecekler

3 dk. okuma
Leziz bir hamburger, bir tabak yağlı patates kızartması veya şekerli atıştırmalıklara kim hayır diyebilir ki? Karşı konulamaz görünen bu besinler geçici olarak sizi mutlu edebilir. Fakat anlık mutluluk veren besinlerin tüketimi beslenme rutininiz haline geldiğinde sağlığınız ciddi şekilde etkilenebilir. Beslenmenizde yer vereceğiniz yiyecekleri seçerken yiyeceklerin içerikleri ve içeriklerin etkilerini bilmeniz doğru beslenme diyeti uygulamanıza yardımcı olacaktır.

Günlük hayatın koşuşturmacası, iş stresi, kişisel problemler gibi pek çok etken kendinizi mutsuz hissetmenize neden olabilir (1). Böyle anlarda bazı kişiler öğün atlamayı tercih ederken, bazı kişiler de kendini iyi hissetmek için zararlı atıştırmalıklara yönelir. Her iki tercih de daha mutsuz hissetmenize yol açabilir. Neyse ki tüketirken her lokmada sizi mutlu edecek pek çok yiyecek vardır.

Hangi yiyecekler sizi mutlu eder?

Bitter Çikolata:

Çikolatayı düşünmek bile mutlu olmayı sağlarken araştırmalar da çikolatanın mutluluğa katkısını doğrulamaktadır. Özellikle bitter çikolata, beyninizdeki iyi hissettiren kimyasalları artırabilecek bileşikler açısından zengindir (2). Tadının yanı sıra dokusu ve kokusuyla da keyif veren bir yiyecektir. Aynı zamanda çikolata önemli bir magnezyum deposudur. 

Kahve:

Yapılan çalışmalarda araştırmacılar, sabah tüketilen kahvenin zevkle bağlantılı olduğunu ve kişiye enerji verdiğini gözlemlemiştir (4). Gün içerisinde arkadaşlarla sohbet eşliğinde yavaş yavaş tüketilen 1-2 fincan kahvenin, sakinlik, mutluluk ve keyif verdiği bilinmektedir.
 
Muz:

Muzun potasyum bakımından zengin olduğu herkes tarafından bilinir (5). Potasyum normal kas fonksiyonlarına ve normal kan basıncının korunmasına katkıda bulunur. Fakat muz aynı zamanda kişinin modunu yükseltir, serotonin üretimini destekler. (7).
 
Tam Tahıllılar:

Stres seviyesi arttığında karbonhidrat açısından zengin yiyeceklere ihtiyaç duyarsınız. Böyle anlarda daha cazip görünen kurabiyeler veya çeşitli çerezler yerine tam tahıllı ekmek ya da makarna, yulaf ezmesi, nohut, buğday, fasulye, kinoa, esmer pirinç gibi tam tahıllı yiyecekler tercih ederek ruh halinizi olumlu yönde etkileyebilirsiniz (8).
 
Somon:
Omega-3 ve B12 vitamini bakımından oldukça zengin olan somon, mutlu hissetmenize yardımcı olabilir (9).
 
Üzüm:

Resveratrol olarak adlandırılan bir madde içerdiği bilinen üzüm, ruh halini iyileştirip mutlu hissetmenize yardımcı olur (10).
 
Probiyotikler:

Bağırsaklar ikinci beynimiz olarak kabul edilir (11). Sağlıklı ve düzenli çalışan bağırsak, bağırsak-beyin aksının işleyişine önemli katkı sağlar. Probiyotikler çok değerlidir. Fermente süt ürünleri, kefir, yoğurt gibi probiyotikler mikroorganizma içerir. 
 
Portakal:

Portakal, müthiş bir C vitamini deposudur (12). C vitamini cildin normal fonksiyonu için gerekli olan normal kolajen oluşumuna katkıda bulunur (13). Görünüşünüzde meydana gelen bu olumlu değişim mutluluğunuza katkı sağlar.
 
Ispanak:

Temel Reis’in gücünün kaynağı olarak akıllara kazınan ıspanak, içerdiği değerli kaynaklar sayesinde sizi mutlu hissettirebilir (14).
 
Zerdeçal:

Doğu Asya mutfağından tüm dünyaya yayılan zerdeçal, ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir. (15).
 
İstiridye:

Vücut için gerekli minerallerden biri olan çinko istiridyede bol bulunur (16). Çinko normal makro besin öğeleri metabolizmasına katkıda bulunur. Çinko, normal karbonhidrat metabolizmasına katkıda bulunur. 

Papatya:

Gün boyu yaşadığınız stres, sizi kaliteli bir uykudan mahrum bırakabilir. Papatya çayının yaygın olarak bilinen sakinleştirici etkisi ile iyi bir uyku keyfi yaşayabilir, sonraki güne mutlu başlayabilirsiniz (17) .
 
Yaban mersini ve Böğürtlen:

Yaban mersini ve böğürtlen sizi mutlu eden yiyecekler kategorisinde yer alabilir. Aynı zamanda düşük motivasyonu önler(18).
 
Kuşkonmaz:

Serotonin üretimini sağlayan triptofanın en iyi kaynaklarından biridir. Kuşkonmaz, aynı zamanda hayati önem taşıyan metabolik faaliyetler için gerekli olan folat bakımından yüksektir (19).
 
Bal:

Faydaları saymakla bitmeyen mucizevi bal, kuersetin ve kaempferol gibi faydalı bileşenler bakımından zengindir (20). Bal aynı zamanda kendinizi mutsuz hissettiğinizde ihtiyaç duyduğunuz tatlı krizini de sağlıklı bir biçimde baskılamaya yardımcı olabilir.
 
Yumurta:

Omega-3 yağ asitleri, çinko, B vitamini ve protein bakımından zengin olan yumurta, özellikle kahvaltıda tercih edildiğinde hem uzun süre tok tutmaya yardımcı olur hem de vücudun normal enerji metabolizmasına katkı sağlar (20).
 
*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.

Referanslar

Aradığın sağlıklı yaşam önerileri

%0