Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Stres Yönetimi ve Sağlık: Günlük Hayatta Rahatlamanın Yolları

5 dk. okuma
Stres insan olmanın bir parçasıdır ve kimi zaman sizi motive etmeye yardımcı olabilir. Ciddi bir hastalıktan, iş kaybından, ailede yaşanan bir ölümden veya acı verici bir yaşam olayından kaynaklanan yüksek stres bile yaşamın doğal bir parçası olarak sayılabilir. Unutmayın: kendinizi üzgün veya endişeli hissedebilirsiniz ve bu da bir süreliğine normaldir.

Birkaç haftadan uzun süredir kendinizi üzgün veya endişeli hissediyorsanız veya bu durum ev veya iş yaşamınızı etkilemeye başladıysa doktorunuzla konuşmak her zaman ilk yapacağınız şey olmalıdır.

Kabul Edin: Stres Hayatın Bir Parçasıdır

Stres konusunda yapabileceğiniz hiçbir şey yokmuş gibi görünse de yapabileceğiniz çok fazla şey var. Hayat akıp giderken, sizi strese sokacak nedenler de her zaman olacaktır. Faturalar gelmeye devam edecek, gün içinde daha fazla saat olmayacak ve iş ve aile sorumluluklarınız her zaman zorlu olacak. Ancak  düşündüğünüzden çok daha fazla kontrole sahipsiniz.

Stres Yönetimi Nedir?

Etkili stres yönetimi, stresin hayatınızdaki etkisini kırmanıza yardımcı olur, böylece daha mutlu, daha sağlıklı ve daha üretken olabilmenize imkan tanır. Stres yönetiminde nihai hedef, çalışmaya, ilişkilere, rahatlamaya ve eğlenceye ayıracak zamanın yanı sıra baskıya dayanma ve zorluklarla doğrudan yüzleşme esnekliğine sahip dengeli bir yaşamdır. Peki, stres yönetimine nereden başlayabilirsiniz?

Hayatınızdaki stresin kaynaklarını belirleyin: Stres yönetimi hayatınızdaki stresin kaynaklarını belirlemekle başlar. Kaynakları belirleme elbette göründüğü kadar basit değildir. İş değiştirmek, taşınmak veya boşanmak gibi ana stres faktörlerini belirlemek kolay olsa da kronik stresin kaynaklarını belirlemek daha karmaşık olabilir. Sizi gerçekten neyin strese soktuğunu belirlemek için alışkanlıklarınıza, tavrınıza ve bahanelerinize yakından bakabilirsiniz.

Yazın: Her stresli hissettiğinizde bunu not edin. Yazmak, kalıpları ve ortak temaları görmenizi sağlayacaktır. Stresinize ne sebep oldu, nasıl hissediyorsunuz, nasıl davranıyorsunuz, kendinizi daha iyi hissetmek için neler yapabilirsiniz gibi aklınıza gelen birçok şeyi yazabilirsiniz. 

Egzersiz Yapın: Stresli olduğunuzda muhtemelen yapmak isteyeceğiniz son şey kalkıp egzersiz yapmak olacaktır. Ancak fiziksel aktivite büyük bir stres gidericidir ve bunun faydalarını görmek için sporcu olmanıza veya spor salonunda saatler harcamanıza gerek yoktur. Egzersiz, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan endorfin salgılanmasını sağlar ve aynı zamanda günlük endişelerinizden uzaklaşmanıza yardımcı olabilir. 

Yoga ve Meditasyon: Yoga ve meditasyon, stresi ya da kaygıyı azaltabilir, ayrıca uykuyu, enerji seviyelerini ve ruh halini iyileştirebilir.

Kendinize İnanın

Kendinize inanmak, attığınız her adımda ilk yapmanız gereken şey olmalıdır. Unutmayın ki, bireysel olarak kullanılan bazı stratejiler, stresle başa çıkmada çok gerekli ve önemli bir yer tutmaktadır. Stresle baş etmek için başvutulan stratejilerin ortak yönü, hemen hemen tümünün kişisel alışkanlıklar ile fiziksel, psikolojik ve davranışsal yapıların kontrol altına alınmasını öngörmeleridir. Stres yönetimi ile bedende başlayan ve zararlı olan stres tepkisi karşı önlemler alınarak etkisiz kılınmaya çalışılmaktadır.

*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.

Aradığın sağlıklı yaşam önerileri

%0