Yaz Aylarında Parlayan Bir Cilt

Yaz aylarının da gelmesiyle birlikte güneş maruziyeti artar. Güneş ışınlarının D vitamini sentezinde rol oynamak, uyku uyanıklık döngüsünü düzenlemek gibi vücuda çok sayıda yararı olmakla birlikte bu ışınlara çok fazla maruz kalmak cilt için zararlı olabilir.


Güneşin Cilt Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Cildin dış katmanında melanin adı verilen ve deri hücrelerini güneşin zararlı etkilerinden koruyan bir pigment bulunur (2). Aşırı güneş maruziyeti cilt hücrelerindeki melanin üretiminin artmasına yol açar (2). Bu durum da cilt renginin koyulaşmasına veya ciltte koyu renkli lekelenme oluşmasına neden olur (2).

Güneş maruziyetinin fazla olması ciltteki elastin ve kolajen miktarının azalmasına yol açarak erken yaşlanmaya sebebiyet verebilir (3). Cilt hücreleri, kendilerini hızlıca yenileyebilen hücrelerdir (3). Bu nedenle güneş nedeniyle hasar gören cilt hücreleri ölüp dökülerek yerini yeni hücrelere bırakabilir (3). Ancak güneş maruziyetinin sürekli tekrarlanması, yaşın ilerleyerek cildin kendini yenileme kapasitesinin azalması gibi durumlarda cilt altı bağ dokusu geri döndürülemez hasarlar görebilir (3). Sonuç olarak ciltte kırışıklık, cilt yaşı artışı gibi istenmeyen durumlar oluşabilir (3).


Yaz Aylarında Cildimi Güneşten Nasıl Korurum?

Cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için yapılabilecek en kolay adım, güneşin yoğun olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında dışarı çıkmaktan kaçınmaktır (3). Yaz aylarında dışarı çıkmadan önce mutlaka güneşe maruz kalacak bölgelere koruyucu krem sürülmelidir (3). Koruyucu krem sürme işlemini dışarı çıkmadan 20-30 dakika önce yapmak ve dışarıda geçirilen her 2 saatte bir koruyucu kremi yenilemek gerekir (3). Kremin koruma faktörünün 15 SPF ve üzeri olmasına da dikkat edilmelidir (4).

Güneşli havalarda dışarı çıkarken şapka ve gözlük takmak da cildi zararlı güneş ışınlarından korur (4). Yine dışarıdayken mümkünse gölgede vakit geçirmek ya da şemsiye kullanmak gibi uygulamalar da güneşten korunmaya yardımcı olur (4).


Yaz Aylarında Parlayan Bir Cilt için Ne Yapmalıyım?

Yaz ayları genellikle kış ayları kadar kuru olmasa cilt yine de nemlendirmeye ihtiyaç duyabilir (5). Ağır nemlendiriciler sıcak havalarda yüzde rahatsızlık hissine yol açabilir (6). Bu nedenle nemli cilt için yazın hafif nemlendirici kremleri tercih etmek daha uygun olur (5).

Sıcak havalarda cildin daha rahat hava alabilmesi için makyajın hafif yapılması önerilir (5). Makyaja başlamadan önce yüze ve cilde koruyucu krem kullanmak faydalı olur (3).

Ciltteki porların açılması ve lekelenmenin azaltılması için eksfoliasyon adı verilen cildin ölü hücrelerden arındırılması işleminin yapılması yarar sağlar (5). Eksfoliasyon işlemi, haftadan 1-2 kereden fazla yapılmamalıdır (5). Çünkü bu işlemi tekrar tekrar yapmak cildi kurutabilir, ciltte pul pul bir görünüme neden olabilir (5).

Sıcak havalarda yüzü sık sık yıkamak iyi hissettirse de bu davranış cildin nemini kaybetmesine yol açabilir (5). Dolayısıyla günde birkaç kezden fazla yüzü yıkamamak, yıkarken de ılık su kullanmak daha faydalı olabilir (5).

*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.


Aradığın sağlıklı yaşam önerileri