Sıkça Sorulan Sorular

Biotin (B7 Vitamini) için üst alım limiti nedir?

Biotin (B7 vitamini) için yeterli alım (AI) (eksikliğe yol açmadığı gözlenen veya hesaplanan alım miktarı) değeri 30 mcg'dır. Fazla alımında intoksikasyon etkileri raporlanmadığından bir üst alım limiti belirlenmemiştir.

Biotin (B7 Vitamini) nasıl tüketilmelidir, eksikliği ne zaman görülür?

<p>Biotin, esansiyel bir B grubu vitaminidir. Bitkiler ve bazı mikroorganizmalar tarafından sentezlenebilir. Karaciğer, dalak, yumurta, bazı sebzeler ve inek sütünde bulunur. Alkol bağımlılığı, epileptik ilaç tedavileri, çiğ yumurta beyazının fazla tüketiminde eksikliği görülebilir. Yumurta sarısında biotin bulunur ancak beyazında avidin proteini vardır. Avidin, biotine bağlanıp emilimini engeller. Yumurta pişince proteinler denatüre olduğundan eksikliğe yol açmaz, çiğ tüketiminde eksikliğe yol açabilir. Bu nedenle dengeli bir beslenmede biotinden faydalanabilmek için, çiğ yumurta tüketiminden kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, takviye edici gıda olarak kullanılacak biotinin genellikle, yemeklerden sonra alınması önerilir.</p>

B12 vitamini için üst alım limiti var mıdır?

Yeterli yüksek alımla intoksikasyon raporu bulunmadığından üst alım limiti hesaplanmamıştır. Yüksek alımda B12 vitamininin fazlası idrarla atılır.

B12 vitamini eksikliği yaygın mıdır?

Genel popülasyonda B12 vitamini eksikliği görülme oranı %5-60 arasında değişebilmektedir. Yaşlanma sürecinde B12 vitamini eksikliğinde artış görülür. Vitamin B12 eksikliği, yaşlılarda eksikliğe yol açan nedenden bağımsız olarak daha sık görülür. B12 vitamini eksikliği yaygındır ve dünya çapında görülür. B12 vitamini eksikliği ABD ve Birleşik Krallık&#39;ta, genel nüfusun yaklaşık %6&#39;sında görülürken; 60 yaşın üzerindekilerde ise bu oran yaklaşık %20&#39;dir. Az gelişmiş ülkelerde bu oranlar %40-80 arasında değişmektedir.<br /> <br /> (Referans: Hunt A, Vitamin B12 deficiency, BMJ.&nbsp;349: g5226)<br /> &nbsp;

B12 vitamini eksikliği ne zaman görülür?

Hayvansal gıdalarda bulunduğundan beslenmeyle yeterli hayvansal gıda alınmaması sonucu veya 3 yıldan fazla süren, takviye kullanılmayan vegan diyette B12 vitamini eksikliği görülebilir.

Dynavit, siyanokobalamin formda B12 vitamini içeriyor mu?

Vücutta, içeriğindeki kobalamin molekülünün bağlandığı gruba göre 3 formda B12 bulunur: adenozil kobalamin, metilkobalamin, hidroksikobalamin. Sentetik formu siyanokobalamindir. Bu formlardan yalnızca metilkobalamin ve adenozil kobalamin kofaktör olarak kullanılabilir, diğer formlar ise vücutta bu iki forma dönüştürülüp kullanılır. Gıda takviyelerinde genelde siyanokobalamin bulunur. Dynavit&#39;te kobalamin, diğer formlara dönüştürülmeden kullanılabilen metilkobalamin formunda bulunmaktadır.

D vitamini en fazla ne kadar alınmalıdır?

Yetişkinler için tolere edilebilen günlük üst alım limitleri 100 mcg olarak hesaplanmıştır.

Güneşli iklimine karşın D vitamini eksikliği Türkiye’de neden sık görülür?

Ciltteki pigmentasyon, D vitamini sentezini %90 oranına kadar azaltabilir. Koyu renk tene sahip kişilerde D vitamini eksikliği görülme olasılığı daha yüksektir. Güneşe az maruziyet, hava kirliliği, kapalı giysiler, zamanın çoğunu üstü kapalı alanlarda geçirmek de D vitamini eksikliğine yol açabilecek faktörlerdendir. 37 derece kuzey enleminden yukarıda (Türkiye de Akdeniz bölgesi dışında bu sınırın üzerinde yer alıyor) yaşayan insanlar yaz mevsimi dışında güneşten yeterli D vitaminini sentezlemek için gerekli olan UVB ışınlarını alamaz. UV ışınlarını tamamen bulutlu hava %50, yoğun hava kirliliğinden de kaynaklanabilecek güneş engeli ve gölge ise %60a kadar azaltabilir. UVB ışınları camdan geçemez, bu yüzden kapalı alanlarda camın ardından alınan güneş D vitamini sentezlenmesi için yeterli değildir. Zararlı güneş ışınlarından korunmak için kullanılması gerekli olan güneş koruyucular da D vitamini sentezini azaltabilir. Bu durumda eksiklik D vitamini takviyesiyle giderilebilir.

D vitamini eksikliği hangi koşullarda görülür?

Yağ emilimini etkileyen gastrointestinal sistem hastalıkları veya D vitamininin aktif formuna (kalsitriol) dönüşmesini azaltan böbrek ve karaciğer hastalıklarında da eksikliği görülebilir. Sağlıklı popülasyonda ileri yaş da D vitamini eksikliğine yol açabilir.

Dynavit ürün portföyünde magnezyumun hangi formu bulunur?

Magnezyum esansiyel bir mineraldir. İnsan vücudunda- sodyumdan sonra- en çok bulunan ikinci elektrolittir. Kalsiyum ve potasyumun aktif taşınmasında görev alır. Organik magnezyum bileşiklerinin vücut tarafından emilimi inorganik formlarına (magnezyum oksit, magnezyum hidroksit vb) göre daha iyidir. Dynavit&#39;te magnezyum sitrat formu bulunur.

Magnezyum ne kadar alınmalıdır?

Önerilen günlük magnezyum alımı yaşa göre farklılık gösterir: Yetişkinler için ihtiyaca göre 420 mg&rsquo;a kadar alınması önerilebilmektedir.

Magnezyum için üst alım sınırı nedir?

<p>Emilimi serum ve depo magnezyum düzeyine göre düzenlenir. İhtiyaç olmayan durumlarda emilimi azaldığından üst alım sınırı belirlenmemiştir. Bununla birlikte, takviye edici gıdalarda kullanılan vitamin ve minerallerin günlük maksimum limitlerinde magnezyumun 11 yaş ve üzeri yetişkinler için 250 mg olduğu belirtilmiştir.</p>

Koenzim Q10 nasıl tüketilmelidir?

Koenzim Q10&#39;in emilimi, çözülebilir yumuşak jel formunda daha iyidir. Yağ ile birlikte tüketimi de emilimini artırır. Dynavit Coenzyme Q-10&#39;in 100 mg ve 200 mg&#39;lık her iki formunda da çözücü bileşen olarak zeytinyağı kullanılmaktadır. Emilimini artırmak için 300 mg&#39;dan düşük dozlarda ve tok karna alınmalıdır.

Selenyumun hangi formunun yararlanımı yüksektir?

<p>&ldquo;Gençler ve yetişkinler için selenyumun beslenme referans değeri (BRD) 55 &micro;g/gün&#39;dür. Takviye edici gıda olarak selenyum, genellikle her bir posiyonda 55 &micro;g ve üzerinde selenyum içeren mineral takviyeleri veya multivitaminler şeklinde birçok formda kullanıma sunulmaktadır. Selenyuma özgü takviye edici gıdalar genellikle olarak 100 veya 200 &micro;g/porsiyon selenyum içerir.&rdquo;</p>

Selenyum eksikliği hangi durumlarda görülür?

Selenyum alımı günlük 11 mcg&#39;ın altına düştüğünde eksikliği görülür.

L-Karnitin’in fazla alımı herhangi bir olumsuz etki yaratır mı?

Literatürde L-karnitinin fazla alımına bağlı toksisite raporlanmamıştır.

Milk Thistle (Deve Dikeni Ekstresi) için önerilen kullanım miktarı nedir?

Günlük alım için önerilen bir değer olmamakla birlikte yapılan çalışmalarda; oral alımda, bölünmüş dozlar halinde, günde toplam 420 mg&#39;a kadar ve uzun süreli kullanımının güvenli olduğu kabul edilmektedir.

Dynavit Collagen Hyaluronic Acid ürünündeki Collagen kaç dalton boyutundadır?

2000 dalton boyutunda tip 1 - balık kolajeni bulunmaktadır.

Dynavit Milk Thistle Complex ürününün menşei nedir?

Dynavit Milk Thistle Complex ürünümüzün menşei Türkiye&#39;dir.

Dynavit Milk Thistle Complex ürününün içeriği nedir?

&quot;Bir bitkisel kapsülde 270 mg deve dikeni ekstresinden elde edilen 200 mg silimarin içermektedir. Koruyucu, tatlandırıcı ve renklendirici içermeyen Dynavit Milk Thistle Complex, bitkisel kapsüllerden oluştuğu için veganlar tarafından da güvenle kullanılabilir.&quot;

Dynavit ürünleri ağır metaller içermekte midir?

Ağır metaller, takviye edici gıda ürünlerine ait mevzuat kapsamında kontrol edilmesi gereken önemli bir kriterdir.&nbsp;<br /> Tüm ürünlerimiz için ağır metal testi akredite bir laboratuvarda mutlaka yapılmaktadır.

Dynavit D3K2 ürünündeki K2 vitamini nedir?

Dynavit Vitamin D3K2 ürünümüzde kullanılan K2 vitamini MK7&#39;dir. Sağlıklı günler dileriz.

Dynavit Vitamin C + Sambucus Nigra tatlandırıcı içermekte midir?

Dynavit Vitamin C + Sambucus Nigra ürünümüz tatlandırıcı olarak bitkisel bir çözüm olan stevya içerir.

Dynavit Coenzyme-Q 10 ürününün form türü nedir?

Coenzyme-Q 10 ürünü Ubikinon formdadır.

Dynavit Diamond Collagen'in molekül ağırlığı ve tipi nedir?

Ürün Tip 1 kollajen içerir ve 3.500 daltondur.

Dynavit Omega 3 menşei nedir?

Dynavit Omega 3 Norveç menşeilidir.

Dynavit ürünleri gluten içerir mi?

Ürünlerimiz ana içerik veya yardımcı madde olarak gluten içermez,&nbsp;<br /> fakat üretim bandı kaynaklı olarak eser miktarda içerebilmektedir.

Dynavit ürünleri internetten satın alınabilinir mi?

Dynavit ürünlerimiz yalnızca ecza depoları aracılığı ile eczanelere verilmekte ve yalnızca eczanelerde satılmaktadır. Online platformlarda satılan Dynavit ürünlerinin maalesef orjinalliği ve fiyatlandırması konusunda Eczacıbaşı İlaç Pazarlama sorumlu değildir.<br /> <br /> Size en yakın eczaneyi bulabilmek için Nereden Satın Alırım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Dynavit Vitamin C + Sambucus Nigra ürünler arasındaki renk değişimi sebebi nedir?

Bu ürüne rengini veren bileşen karamürver ekstresidir. Ürünümüzün meyve ekstratları, doğal yollarla meyvelerden elde edilmektedir<br /> <br /> &nbsp;ve renklendirici veya boyar madde içermemektedir. Karamürver elde edildiği bölgenin meyvesinin cinsine göre renk farklılığı gösterebilmektedir.

Dynavit Coenzyme Q10 ürününün içeriği nedir?

Coenzyme Q10 ürünü sığır jelatinininden elde edilmektedir.