Sıkça Sorulan Sorular

Biotin (B7 Vitamini) için üst alım limiti nedir?

Biotin (B7 vitamini) için yeterli alım (AI) (eksikliğe yol açmadığı gözlenen veya hesaplanan alım miktarı) değeri 30 mcg'dır. Fazla alımında intoksikasyon etkileri raporlanmadığından bir üst alım limiti belirlenmemiştir.

Biotin (B7 Vitamini) nasıl tüketilmelidir, eksikliği ne zaman görülür?

Biotin, esansiyel bir B grubu vitaminidir. Bitkiler ve bazı mikroorganizmalar tarafından sentezlenebilir. Karaciğer, dalak, yumurta, bazı sebzeler ve inek sütünde bulunur. Alkol bağımlılığı, epileptik ilaç tedavileri, çiğ yumurta beyazının fazla tüketiminde eksikliği görülebilir. Yumurta sarısında biotin bulunur ancak beyazında avidin proteini vardır. Avidin, biotine bağlanıp emilimini engeller. Yumurta pişince proteinler denatüre olduğundan eksikliğe yol açmaz, çiğ tüketiminde eksikliğe yol açabilir.

B12 vitamini için üst alım limiti var mıdır?

Yeterli yüksek alımla intoksikasyon raporu bulunmadığından üst alım limiti hesaplanmamıştır. Yüksek alımda B12 vitamininin fazlası idrarla atılır.

B12 vitamini eksikliği yaygın mıdır?

Genel popülasyonda B12 vitamini eksikliği görülme oranı %5-60 arasında değişebilmektedir. Yaşlanma sürecinde eksikliği görülür. Avrupa'da 19-64 yaş arası eksiklik görülme oranı %23 iken 65 üstü yaş için'dir. Yaşlılarda eksikliğe yol açan nedenden bağımsız olarak daha sık görülür.

B12 vitamini eksikliği ne zaman görülür?

Hayvansal gıdalarda bulunduğundan beslenmeyle yeterli hayvansal gıda alınmaması sonucu veya 3 yıldan fazla süren, takviye kullanılmayan vegan diyette B12 vitamini eksikliği görülebilir.

Dynavit, siyanokobalamin formda B12 vitamini içeriyor mu?

Vücutta, içeriğindeki kobalamin molekülünün bağlandığı gruba göre 3 formda B12 bulunur: adenozil kobalamin, metilkobalamin, hidroksikobalamin. Sentetik formu siyanokobalamindir. Bu formlardan yalnızca metilkobalamin ve adenozil kobalamin kofaktör olarak kullanılabilir, diğer formlar ise vücutta bu iki forma dönüştürülüp kullanılır. Gıda takviyelerinde genelde siyanokobalamin bulunur. Dynavit'te kobalamin, diğer formlara dönüştürülmeden kullanılabilen metilkobalamin formunda bulunmaktadır.

D vitamini en fazla ne kadar alınmalıdır?

Yetişkinler için tolere edilebilen günlük üst alım limitleri 100 mcg olarak hesaplanmıştır.

Güneşli iklimine karşın D vitamini eksikliği Türkiye’de neden sık görülür?

Ciltteki pigmentasyon, D vitamini sentezini %90 oranına kadar azaltabilir. Koyu renk tene sahip kişilerde D vitamini eksikliği görülme olasılığı daha yüksektir. Güneşe az maruziyet, hava kirliliği, kapalı giysiler, zamanın çoğunu üstü kapalı alanlarda geçirmek de D vitamini eksikliğine yol açabilecek faktörlerdendir. 37 derece kuzey enleminden yukarıda (Türkiye de Akdeniz bölgesi dışında bu sınırın üzerinde yer alıyor) yaşayan insanlar yaz mevsimi dışında güneşten yeterli D vitaminini sentezlemek için gerekli olan UVB ışınlarını alamaz. UV ışınlarını tamamen bulutlu hava %50, yoğun hava kirliliğinden de kaynaklanabilecek güneş engeli ve gölge ise %60a kadar azaltabilir. UVB ışınları camdan geçemez, bu yüzden kapalı alanlarda camın ardından alınan güneş D vitamini sentezlenmesi için yeterli değildir. Zararlı güneş ışınlarından korunmak için kullanılması gerekli olan güneş koruyucular da D vitamini sentezini azaltabilir. Bu durumda eksiklik D vitamini takviyesiyle giderilebilir.

D vitamini eksikliği hangi koşullarda görülür?

Yağ emilimini etkileyen gastrointestinal sistem hastalıkları veya D vitamininin aktif formuna (kalsitriol) dönüşmesini azaltan böbrek ve karaciğer hastalıklarında da eksikliği görülebilir. Sağlıklı popülasyonda ileri yaş da D vitamini eksikliğine yol açabilir.

Dynavit ürün portföyünde magnezyumun hangi formu bulunur?

Magnezyum esansiyel bir mineraldir. İnsan vücudunda- sodyumdan sonra- en çok bulunan ikinci elektrolittir. Kalsiyum ve potasyumun aktif taşınmasında görev alır. Organik magnezyum bileşiklerinin vücut tarafından emilimi inorganik formlarına (magnezyum oksit, magnezyum hidroksit vb) göre daha iyidir. Dynavit'te magnezyum sitrat formu bulunur.

Magnezyum ne kadar alınmalıdır?

Önerilen günlük magnezyum alımı yaşa göre farklılık gösterir: 4-8 yaş arası 130 mg, 9-13 yaş arası 240 mg, 14-30 yaş arası 360-410 mg, 31 yaş ve üstü için 320-420 mg alınması önerilmektedir.

Magnezyum için üst alım sınırı nedir?

Emilimi serum ve depo magnezyum düzeyine göre düzenlenir. İhtiyaç olmayan durumlarda emilimi azalır. Üst alım sınırı yetişkinlerde 350 mg'dır. 4-8 yaş arasında ise üst alım sınırı 100 mg'dır.

Koenzim Q10 nasıl tüketilmelidir?

Koenzim Q10'in emilimi, çözülebilir yumuşak jel formunda daha iyidir. Yağ ile birlikte tüketimi de emilimini artırır. Dynavit Coenzyme Q-10'in 100 mg ve 200 mg'lık her iki formunda da çözücü bileşen olarak zeytinyağı kullanılmaktadır. Emilimini artırmak için 300 mg'dan düşük dozlarda ve tok karna alınmalıdır.

Selenyumun hangi formunun yararlanımı yüksektir?

Selenyumun üst alım limiti yetişkinler için günlük 400 mcg dir.

Selenyum eksikliği hangi durumlarda görülür?

Selenyum alımı günlük 11 mcg'ın altına düştüğünde eksikliği görülür.

L-Karnitin’in fazla alımı herhangi bir olumsuz etki yaratır mı?

Literatürde L-karnitinin fazla alımına bağlı toksisite raporlanmamıştır.

Milk Thistle (Deve Dikeni Ekstresi) için önerilen kullanım miktarı nedir?

Günlük alım için önerilen bir değer olmamakla birlikte yapılan çalışmalarda; oral alımda, bölünmüş dozlar halinde, günde toplam 420 mg'a kadar ve uzun süreli kullanımının güvenli olduğu kabul edilmektedir.

Lütfen bekleyiniz...