Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Her Mevsimin Etkisi Farklı: Mevsimlere Göre Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

4 dk. okuma
Her mevsim; hava sıcaklığı, nem oranı ve güneşli gün sayısı gibi unsurlara göre farklı özelliklere sahip. Kışın kar ve soğuk havanın etkisi hakimken yaz aylarında bizi gökyüzünde parlayan güneş ve sıcak hava bekliyor.

Tabii ki mevsimsel özellikler ve buna bağlı olarak hava sıcaklığının değişmesi doğal bir döngü. Ancak bu döngünün cildimize etkilerinin olması da kaçınılmaz. Çünkü sıcaklık, nem, güneş ışınları gibi her türlü dış etkenin cildimize olumsuz etkileri olabilir. Bu olumsuz etkilerden cildi korumanın yolu da mevsim koşulları dikkate alınarak yapılan cilt bakımı ile cildinizin ihtiyaçlarını karşılamaktan geçiyor.

“Peki, nelere dikkat etmeliyim?” diyorsanız mevsimlere göre cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenleri incelemeye başlayalım.

Yaz Aylarında Cilt Bakımı

Havanın ısınması ve güneşli gün sayısının artması ile insana enerji veren yaz, diğer açıdan cilt bakımı için oldukça dikkatli olunması gereken bir mevsim. Çünkü sıcak havanın etkisi ile daha çok açık havada zaman geçirmeye başlayabiliriz. Tabii bu da güneş ışınlarına daha fazla maruz kalmamıza neden olur. Bu nedenle cilt tipiniz ne olursa olsun yaz aylarında cilt bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, güneş kremi kullanarak cildinizi UV ışınlarının zararlı etkilerinden korumak.

Ancak güneş kremi dışında yaz aylarında dikkat etmeniz gereken unsurlar, cildinizin özelliklerine göre değişebilir. Bu durum tabii ki sadece yaz mevsimi için geçerli değil. Tüm mevsimlere göre cilt bakımında dikkat edecekleriniz, tamamen cilt tipinize bağlı. Eğer cilt tipinizi bilmiyorsanız cildinizi daha yakından tanımak için ilk adım olarak cilt analizi yaptırabilirsiniz. Cilt analizi ile cildiniz hakkında neler öğrenebileceğinizi keşfetmek isterseniz “Cildinizi Tanıyın: Cilt Analizi Nedir? ” yazımızı okuyabilirsiniz.

“Ben cildimi tanıyorum ve özelliklerini biliyorum.” diyorsanız da şimdi, farklı cilt özelliklerine göre yaz aylarında dikkat etmeniz gerekenleri incelemeye başlayalım:
 
  • Yaz aylarında hava genel olarak sıcak ve nemli olur. Ancak sıcaklıktaki ve nem oranındaki bu artış, akneye eğilimli ciltler için siyah nokta ve akne oluşumunu tetikleyebilir.
  • Yaz aylarında nem oranındaki artış, özellikle kuru ciltlerin nem ihtiyacını gidermek için bir fırsat. Ancak yağlı veya karma ciltler için bu durum cildin daha fazla yağlanmasına ve buna bağlı olarak cilt sorunlarının oluşmasına sebep olabilir. Böyle sorunlarla karşılaşmamak için yaz aylarında gözeneklerde yağ birikmemesi için daha sık peeling yapabilir ve cildinizin nem dengesine uygun ürünler tercih edebilirsiniz.
  • Eğer karma cilt tipine sahipseniz seçeceğiniz ürünlerde dikkatli olmanız oldukça önemli. Çünkü kuru bölgelere göre bir nemlendirici, yağlı bölgelerin daha çok yağlanmasına sebep olabilir. Bu nedenle karma cilt için tüm cilde aynı bakımı uygulamak yerine bölgesel bakım yapabilirsiniz.

Yaz aylarında cilt bakımında dikkat etmeniz gerekenleri keşfettiğimize göre şimdi, yaz sıcaklarından kışın soğuk ve kuru havasına geçiş yapalım.Kış Aylarında Cilt Bakımı

Kış mevsiminde hava sıcaklığı fazlasıyla düşer. Sıcaklığın yanı sıra yaz aylarında yükselen nem oranı da kış mevsimi ile azalır. Tabii bu da daha kuru bir havanın oluşmasına neden olur. Yani yaz aylarının yüksek nemli havası, nasıl yağlı ciltler için bir tehdit ise kış ayları da kuru ciltler için daha olumsuz bir etkiye sahip diyebiliriz. Çünkü soğuk ve kuru hava, cildin ihtiyacı olan nemin azalmasına sebep olarak ciltte kızarma, kuruma ve hatta pul pul dökülme gibi problemlere sebep olabilir.

“Peki, ne yapmam gerekli?” diyorsanız kış aylarında cilt bakımı yaparken dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:
 
  • Kuru bir cilde sahipseniz sıcak havalarda uyguladığınız daha hafif nemlendiriciler yerine daha yoğun bir nemlendirici tercih edebilirsiniz. Böylece cildin yaşayacağı nem kaybına yönelik önlem alarak cildinizin soğuk ve kuru havada ihtiyacı olacak nemi karşılayabilirsiniz.
  • Cildin nem dengesini sağlamak için nemlendiricinin yanı sıra tercih ettiğiniz temizleyici ürünler de bir o kadar önemli. Çünkü cilt temizleyicilerin içeriği daha çok yağlanma problemine karşı etkili ise bu durum kuru ciltlerde daha çok nem kaybına sebep olabilir. Bu nedenle kuru cilt için kış aylarında güçlü bir temizleme sunan bu ürünler yerine nem dengesini koruyacak temizlik ürünleri kullanmakta fayda var.
  • Karma bir cilde sahipseniz tıpkı yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da bölgesel bir cilt bakımı rutini oluşturmanız oldukça önemli. Böylece kuru bölgelerin daha çok kurumasının ve cilt problemlerinin oluşmasının önüne geçebilirsiniz.
Peki, sıcak havadan soğuğa ya da soğuk havadan sıcak havalara geçtiğimiz bahar aylarında nelere dikkat etmek gerekli?Bahar Aylarında Cilt Bakımı

Tam mevsim geçişlerinin yaşandığı sonbahar ve ilkbahar ayları, cilt bakımı için oldukça önemli. Çünkü bu mevsimlerde havanın sıcaklığı ve nem oranı değişken olabilir. Cilt bakımında temel nokta da cilt tipine göre bu değişime adapte olabilmek.

Mevsim değişikliklerinin gerçekleştiği bahar aylarında cilt bakımında yapmanız gereken, hava sıcaklığına göre yukarıda sıraladığımız konulara dikkat etmek. Örneğin sıcak havalardan soğuk havalara geçiş yapıldığı sonbahar aylarında nem oranı azaldığı için kuru bir cilde sahipseniz cildinize ihtiyacı olan nemi sağlamak için daha yoğun bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Ancak soğuk havalardan sıcağa geçiş yapılan ilkbahar aylarında nem oranı artacağı için yağlı bir cildiniz varsa akne problemine karşı önlem alabilirsiniz.

Kısacası her mevsimin kendine has özellikleri, cildinizi farklı şekillerde etkiler. Bu nedenle mevsime göre ve cilt tipinize uygun bir şekilde cilt bakım rutininde düzenleme yaparak mevsimsel dış etkenlerden kaynaklı cilt problemi yaşamanın önüne geçebilirsiniz.

Ancak unutmayın ki mevsim ne olursa olsun cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur var. “Peki, bunlar nelerdir?” diyorsanız cilt bakımı yaparken dikkat etmeniz gerekenleri keşfetmek için “Cildinize Hassas Bir Dokunuş İçin Cilt Bakımına Yardımcı Öneriler ” yazımızı okuyabilirsiniz.

*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışın.

Aradığın sağlıklı yaşam önerileri

%0