Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Aknede Kozmetiklerin Yeri

Akne ve Kozmetik Kullanımı Arasındaki İlişki Nedir?

Cilt üzerindeki por adı verilen küçük delikler zaman içerisinde yağ, bakteri, ölü deri hücreleri veya kirlilik nedeniyle tıkanabilirler. Tıkalı por gelişimini takiben, bu bölgede sivilce oluşumu gözlenebilir. Bu olayların sıklıkla tekrarlaması akne varlığına işaret ediyor olabilir. Akne vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilir(1). En sık olarak ise yüz, sırt, boyun, gövde ve omuzlarda ortaya çıkar. Aknelerin ucunda genellikle beyaz veya siyah nokta bulunur. Siyah noktalarda deliklerin cilt yüzeyine bakan kısmı açıktır ve koyu renkli olmalarının sebebi havadaki oksijen ile temas etmeleridir. Yüz derisinde bulunan her por alt kısımda folikül adı verilen bir yapıya açılır. Folikül yapısı ise kıl ve sebase (yağ üreten) bezlerden oluşur. Bu bezlerin salgısına sebum adı verilir. Sebum kıl üzerinde ilerleyerek pordan cilt yüzeyine ulaşır. Bu salgının temel fonksiyonu cildin yumuşak ve nemli tutulmasıdır(1,2).


Akne Gelişimi İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Ciltte yağlanma akne gelişimi ile ilişkili bir faktör olarak kabul edilir (2). Foliküllerde yer alan yağ bezlerinin aşırı salgı üretmesi, porların içerisinde ölü hücre artıklarının birikimi veya bu bölgeye toplanan bakteriler bu yapıların nemlendirme işlevini bozarak sivilce gelişimine neden olabilir (1). Yağlı ciltlere ek olarak kuru ciltli bireylerde de çevresel faktörler ve yetersiz cilt bakım uygulamaları sonucunda akne gibi cilt problemleri gelişimi gözlenebilir (2).

Bu faktörler dışında bazı durumlarda kişilerde akne gelişimine karşı yatkınlık söz konusu olabilir:
 
  • Ergenlik ve hamilelik gibi dönemlerde meydana gelen hormonal değişiklikler, (1),
  • Ailede bu problemden etkilenen başka bireylerin bulunması, (1),
  • Yanlış beslenme uygulamaları (1).


Akne ve Kozmetik Kullanımı Arasındaki İlişki Nedir?

Akne gelişen veya akne gelişimine yatkın olan ciltlerde kozmetik ürün seçimi yapılırken dikkatli olunması önerilir (3). Seçilecek ürünlerin porları tıkayıcı maddeler içermediğinden emin olunarak tercih yapılmalıdır (3).
Makyaj malzemeleri ve losyon gibi çeşitli kozmetik ürünlerin kullanımını, akne probleminin gelişimine neden olabilecekleri için dikkatli olunması önerilir. Makyaj yapmak her ne kadar aknelerin gizlenmesi için etkili bir yöntem olsa da yanlış ürün seçimi ya da aşırı kullanma gibi yanlış uygulamalar akne problemini daha belirgin hale getirebilir (3). Allık ve göz farı dahil tüm makyaj ürünlerinin akne oluşumunu tetiklemeyen, hipoalerjenik, tahriş etmeyen ve yağ içermeyen ürünlerden tercih edilmesi önerilir (3). Bu uygulama dışında kişilerin yüzünü günde en az 2 kez yıkaması, sivilceleri sıkmaktan kaçınması, makyaj temizliğine önem vermesi, sağlıklı beslenme planına uyması ve sıvı tüketimine özen göstermesi de bu probleme karşı yapılabilecek uygulamalar arasındadır (2).
Akne problemi ve bu probleme dair ayrıntılı bilgi almak için sağlık kuruluşlarına başvurarak uzman hekimlerden destek almanız önerilir (1).

*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.


Aradığın sağlıklı yaşam önerileri