Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Ketojenik Diyet Hakkında Merak Ettikleriniz

Ketojenik diyet, son yıllarda popülerliği artan bir beslenme yaklaşımıdır. Bu diyet, düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı ve orta miktarda protein içeren bir beslenme planını takip etmeyi içerir.

“Ketojenik” düşük karbonhidratlı diyet için kullanılan bir terimdir. Buradaki fikir, protein ve yağlardan daha fazla, karbonhidratlardan daha az kalori almanızdır. Şeker, soda, hamur işleri ve beyaz ekmek gibi sindirimi kolay karbonhidratların çoğunu kesmeniz önerilir.Ketojenik diyet, vücudunuzu bir alternatif yakıt kaynağı olan ketonlar üretmeye yönlendirir. Normalde, vücut karbonhidratları enerji olarak kullanır, ancak ketojenik diyette karbonhidrat alımı önemli ölçüde azaltıldığından, vücut yağları parçalayarak ketonlar üretir ve bunları enerji olarak kullanır. Bu durum, vücudun ""ketozis"" adı verilen bir metabolik duruma girmesine neden olur.

Günde 50 gramdan az karbonhidrat tükettiğinizde, vücudunuzun hızla kullanabileceği yakıtı (kan şekeri) tükenebilir. Bu genellikle 3 ila 4 gün sürebilir. Daha sonra enerji için protein ve yağları parçalamaya başlayacaksınız, bu da kilo vermenizi sağlayabilir. Buna ketozis denir. Ketojenik diyetin, sağlık yararlarından ziyade kilo vermeye odaklanan kısa vadeli bir diyet olduğunu unutmamak önemlidir.Ketojenik diyet, düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı yiyecekleri içerir. Bu diyetin temelinde et, balık, yumurta, tereyağı, yağlı peynirler, avokado, zeytinyağı ve fındık gibi yiyecekler bulunur. Karbonhidrat alımı genellikle günlük 20-50 gram arasında sınırlandırılır. Bu nedenle, şekerli ve nişastalı gıdaların (ekmek, makarna, pirinç, patates vb.) sınırlı tutulması önerilir.Ketojenik diyet, bazı durumlarda uygun olmayabilir. Özellikle hamile veya emziren kadınlar, diyabet, böbrek hastalığı veya karaciğer sorunu olanlar, yüksek yağ tüketimiyle ilgili sağlık sorunları olanlar ve bazı genetik bozukluklara sahip olanlar bu diyeti uygulamadan önce mutlaka bir sağlık uzmanına danışmalıdır. Ayrıca, ketojenik diyet uzun süreli takip edildiğinde besin eksiklikleri riski olabilir, bu nedenle dengeli beslenmeye dikkat etmek önemlidir.

Herhangi bir sağlık sorunu veya endişeniz varsa ketojenik diyeti uygulamadan önce bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.

*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.


Aradığın sağlıklı yaşam önerileri