Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Melatonin Ve Uyku

Melatonin, vücudumuzda doğal olarak üretilen, uyku hormonu olarak da isimlendirilen bir hormondur. Yalnızca vücudumuzun gece olduğunu anlayıp rahatlamasını ve daha kolay uyku haline geçmemizi sağlar.


Melatonin Nedir?

Melatonin, doğal bir süreçle epifiz bezi tarafından üretilen, karanlıkta en yüksek düzeyde olan, vücudun biyoritmini düzenleyen, gece-gündüz döngüsünde etkili bir hormondur. Bunlara ek olarak vücuda başka faydalar da sağlamaktadır.


Melatonin Nasıl Çalışır?

Melatonin, vücudunuzun iç saati olan sirkadiyen ritim ile uyumlu ve dengeli çalışır. Vücut bu iç saat sayesinde, ne zaman uyuyup uyanmanız gerektiğini anlar.
Karanlık olduğunda vücudunuzdaki melatonin seviyeleri artmaya başlar ve vücudunuz uyku zamanının geldiğini kavrar. Uyanık kalmanıza yardımcı olan dopamin hormonu seviyelerinin de azalmasını sağlar. Aynı zamanda bu hormon vücuttaki belirli reseptörlere bağlanarak rahatlamanıza destek olur. Örnek olarak, sinir aktivitesini düşürmek için beyindeki reseptörlere gidip bağlanır.
Işık melatonin üretimini baskılayacağı için, vücudunuz uyanma zamanının geldiğini anlayarak uyanır.
Geceleri yetersiz melatonin seviyesine neden olabilecek çok çeşitli faktörler vardır. Bunlar, stres, sigara içmek, geceleri fazla ışığa maruz kalmak, gün boyunca yeterli doğal ışık alamamak, vardiyalı çalışma ve yaşlanma olarak sayılabilir (1).


Daha İyi Uyumak İçin 6 Adım

Her gece yatakta dönüp durmaya mahkum değilsiniz. Daha kaliteli bir uyku için uyku programı belirlemekten, günlük rutininize fiziksel aktiviteyi dahil etmeye kadar basit değişiklikler yapabilirsiniz.
Uyumadan önce, iyi bir gece uykusuna zarar verebilecek faktörleri düşünmekten kaçının. Bunlar iş stresi ve aile sorumlulukları ya da hastalıklar gibi beklenmedik zorluklar olabilir. Kaliteli uykunun bazen zor olması hayat koşullarında şaşırtıcı değildir.

Uykunuza müdahale eden faktörleri kontrol edemeyebilirsiniz, ancak iyi bir uyku için bazı güzel alışkanlıklar edinebilirsiniz. İyi bir uyku için ipuçları şöyledir:
 
  1. Belirlediğiniz uyku programına bağlı kalın. Örneğin, gece 23.00’te yatağa geçmek gibi.
  2. Yediğinize ve içtiğinize özen gösterin. Ayrıca yiyecek ve içecekleri tükettiğiniz saatler de önem taşır.
  3. Huzurlu ve konforlu bir ortam oluşturun.
  4. Gündüz uykularına sınırlama getirin.
  5. Günlük hayatınıza düzenli fiziksel aktiviteyi dahil etmeye çalışın.
  6. Endişelerinizi yönetmeye gayret edin. Pozitif kalın.
Hemen hemen her insan, bazı geceler uykusuzluktan veya uyku bozukluğundan şikayet eder. Ancak bu sorun sizi uzun süredir rahatsız ediyorsa, günlük hayatınız da olumsuz etkilenebilir. Böyle durumlarda doktorunuzla iletişime geçin. Altta yatan nedenleri belirleyip, daha iyi bir uyku düzenine kavuşmanız için yardım alın. (2)
 
*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.


Aradığın sağlıklı yaşam önerileri