Kolajen Nedir, Faydaları Nedir? Kolajen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doku ve organların yapısal ve fonksiyonel işlevlerini korumada birçok protein görev alır. Bu proteinlerden biri de vücudumuzda en çok bulunan kolajendir. Farklı tipleri bulunan kolajen vücuda pek çok katkı sağlar.

Kolajen nedir?

Kolajen; deri, kemik, kas, eklem, diş, kornea ve dokularda bulunan vücudun yapısal iskeletini oluşturan proteinlerdir. Kelime anlamı olarak Yunanca ‘’kolla’’ yapıştırıcı, bağlayıcı anlamı taşır. (1) Kolajeni, dokuları bir arada tutan ve destek sağlayan güçlü bir yapıştırıcı olarak düşünebilirsiniz. Kolajen, fibroblast ve diğer hücreler tarafından oluşturulur. Temel görevi ise bağ dokuları güçlendirmek ve cilde esneklik kazandırır. Kolajenin bilinen 16 farklı tipi bulunur. Vücutta en çok bulunan kolajen tipleri, Tip 1, Tip 2, Tip 3 ve Tip 4’tür. Temelde aynı görevlere sahip olsalar da kolajen tiplerinin farklı görevleri de vardır. (2) Kolajen, vücutta sentezlenebildiği gibi dışarıdan da alınabilir. Vücutta sentezlenen doğal kolajen endo kolajen, besin takviyeleri veya cilt bakım ürünleri gibi dış kaynakların alınan kolajen ekso kolajen olarak adlandırılır.

Kolajenin faydaları nelerdir?

Kolajen en çok ciltte bulunur. Hayatın doğal bir süreç olan yaşlanma ile cildin kolajen üretiminde azalma meydana gelir. Özellikle otuzlu yaşlardan itibaren kolajen miktarı her yıl yaklaşık %1 oranında azalır. (3) Yaşlanmanın yanı sıra yetersiz beslenme, sigara kullanımı (4), uyku düzensizliği, menopoz, aşırı stres, hava kirliliği, UV ışınlarına maruz kalma gibi etmenler (5), vücudun kolajen üretiminde azalma meydana getirir. (6) Kolajen takviyeleri, kremler ve cilt bakımı ile kolajen seviyesindeki azalma, kontrol altında tutulabilir.
Kolajen, ciltte olduğu kadar tırnak saç ve dişlerde bulunur. 
Serbest radikaller, stres, sigara, yetersiz beslenme ve çevresel etkilerin sonucu olan bileşiklerdir. Hücre yapısına, proteinlere ve DNA’ya zarar verir. Kolajen serbest radikallere karşı antioksidan olarak savaşır. (7)


2020872-EIP516-Dynavit Collagen & Hyaluronic Acid Sıvı26

Referanslar
  1. ‘https://www.healthline.com/nutrition/collagen#what-it-does’
  2. ‘https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK21582/’
  3. ‘https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2818774/’
  4. ‘https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11966688/’
  5. ‘https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4665475/’
  6. ‘https://my.clevelandclinic.org/health/articles/10978-skin’
  7. ‘https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26574302/’
  8. ‘https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/cildiniz-icin-kolajen-takviyesi-kullanirken-dikkat/’
  9. ‘https://www.cildimveben.com/makale/kolajen-nedir-cilde-faydalari-nelerdir’
  10. ‘https://www.medicalpark.com.tr/kolajen/hg-2367’
  11. ‘https://www.saglik.org.tr/makale-haber/kolajen-nedir-ve-vucudumuzda-ne-ise-yarar’
ÜRÜNLERİMİZİ İNCELE