Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Boyun Ağrıları Sebepleri

Boyun bölgesinde kafatasından gövdeye kadar uzanan servikal omurga bölümü bulunur (2). Omurga kemikleri arasında yer alan servikal diskler, kemiğe gelen şoku absorbe etmekle görevlidir (2).

Boyundaki kaslar, tendonlar ve kemikler; baş bölgesini destekler ve bu bölgenin hareket etmesini sağlar (2). Bu yapılarda meydana gelebilecek herhangi bir anormallik, enflamasyon (iltihaplanma) veya yaralanma; boyunda ağrıya ve katılığa yol açabilir (2).

Çoğu kişide boyun ağrısı geçici bir durumdur (2). Ekran başında ya da masada düzgün olmayan postürle oturmak, düşme veya spor kazaları gibi yaralanmalar boyun ağrısı sebepleri arasındadır (2).

Genel olarak boyun ağrısı ciddi bir sağlık sorunu oluşturmayabilir ve birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilir (2).


Boyun Ağrıları Sebepleri

Boyun ağrısı toplumda sık karşılaşılan bir problemdir (1). Boyun ağrısına neden olan durumlar, postür bozukluğundan eklem iltihaplarına kadar geniş bir yelpazede yer alır (1). Boyun ağrısı nadiren de olsa ciddi bir sağlık sorununa işaret edebilir (1). Kollarda uyuşma ve ağrı, boyun ağrısının etkileri arasında yer alıyorsa sağlık merkezine başvurmak faydalı olur (1).

Boyun, baş bölgesini destekleyen esnek bir yapıdır (1). Boynun yaralanma benzeri durumlara karşı dayanıksız olması, boyunda ağrı ve hareket kısıtlılığı gibi problemlerin sık görülmesine neden olur (1). Boyun ağrısı yapabilecek nedenler şunlardır (1):
 
  • Kas Gerilmesi: Uzun süre telefona bakmak, saatlerce bilgisayar ekranı karşısında durmak gibi davranışlar kas gerilmesini tetikleyebilir. Kas gerilmesi, yatarak kitap okumak, diş gıcırdatmak gibi olaylarda bile meydana gelebilir.
  • Eklem Aşınması: Vücuttaki diğer eklemlerde olduğu gibi boyunda bulunan eklemler de zamanla aşınır. Bu durum eklemlerdeki kıkırdak yapısını bozarak boyun ağrısına neden olabilir.
  • Sinir Basısı: Boyun fıtığı gibi durumlarda yerinden oynayan servikal disk, omurilikten çıkan sinirlere bası yaparak ağrıya yol açabilir.
  • Yaralanmalar: Kafanın aniden arkaya daha sonra da öne gittiği omurga zedelenmeleri kas gerilmesine yol açarak ağrı yapar.


Boyun Ağrısını Önlemek için Ne Yapılabilir?

Yaşla meydana gelen eklem aşınmaları ve postür bozuklukları, boyun ağrısı şikayetinin başlıca sebepleridir (1). Ağrı oluşumunu engellemek ve düzgün bir boyun pozisyonu sağlamak için baş bölgesi ve omurga anatomik düzlemde olmalıdır (1).

Boyun ağrısını önlemek için yapılabilecek uygulamalar şu şekildedir (1):
  • Otururken ve ayaktayken; omuz ve kalçanın aynı hizada olduğu, kulakların da direkt omuz hizasında olduğu bir pozisyonda durmak
  • Uzun süre oturmayı gerektiren çalışmalarda ara ara mola verip boyun ve omuz kaslarını esnetmek
  • Bilgisayar monitörünün gözle aynı hizada olduğu bir çalışma masası düzeni oluşturmak, sandalyede bel yastığı kullanmak
  • Telefonla konuşurken kulaklık kullanmak veya telefonu hoparlöre almak
  • Ağır eşyaları omuz üzerinde taşımaktan kaçınmak
  • Uyurken küçük yastık kullanarak baş ve boynun vücut seviyesine yakın kalmasını sağlamak

*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.


Aradığın sağlıklı yaşam önerileri