Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Çocuklarda Sağlıklı Kas ve Kemik Gelişimi

dk. okuma

Çocuklar haftada en az üç gün normal kas ve normal kemik gelişimi için uygun aktivitelere katılmalıdır. 3 ila 5 yaş arasındaki çocukların, büyümelerine ve gelişmelerine katkısı olması için gün boyunca fiziksel olarak aktif olmaları önerilir. 

Bazı besinler içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde normal kemiklerin oluşumuna katkı sağlar. Bu besinler aşağıda verilmiştir:

  • Yapraklı yeşillikler
  • Somon
  • Kedi balığı
  • Badem yağı
  • Peynir
  • Yoğurt
  • Yumurta
  • Brokoli
  • Süt (3)

Kas Gelişimi ve Egzersiz

Kasları güçlendirmek için, çocukların direnç yoluyla kaslarının kasılmasını sağlayan egzersizler yapması uzmanlar tarafından önerilir. Bu tür egzersizler ağırlık çalışması veya şınav, mekik ve halat çekme gibi egzersizlerdir. Eğitimli bir yetişkinin gözetimiyle, çocuklar haftada birkaç gün bir kuvvet antrenmanı yapabilirler. Çocuğunuza hangi egzersizlerin uygun olduğunu çocuğunuzun doktoruna danışmayı ihmal etmeyin (4).

Kas ve Kemik Gelişimi İçin Öneriler

Ebeveynler olarak, çocuklarınızı çeşitli aktiviteler içeren oyunlara katılmaya teşvik etmelisiniz.
Okul çağındaki pek çok yaygın aktivite kas ve kemik gelişimi için, birden fazla amaca hizmet eder. Beyzbol veya futbol gibi organize sporlara da yönlendirebilirsiniz.
Çocuğunuzun hoşuna giden aktiviteleri ararken yaratıcı olmalısınız. Çocuğunuz sanata düşkünse, bir koleksiyon hazırlamak üzere yaprak veya kaya toplamak için doğa yürüyüşü planlamayı düşünebilirsiniz. Çocuğunuz çok daha hareketliyse, en yakın ormana veya tırmanma duvarına gidebilirsiniz. Çocuğunuz okumaya meraklıysa, kitap almak için bir kütüphaneye ya da kitabevine yürüyebilirsiniz. Hatta imkanı varsa bisikletle gidebilirsiniz. Ya da sadece çocuğunuzun en sevdiği şarkıyı açıp birlikte dans edebilirsiniz.
6 ila 17 yaş arası çocuklarda egzersiz yapmak zindelik, kas gücü ve dayanıklılık sağlar. Bu yaş aralığında, düzenli egzersiz sayesinde düşünme ve hafıza becerileri gibi bilişsel işlevler gelişir. 3 ila 17 yaş arası çocuklarda ise düzenli egzersiz normal kemik sağlığına iyi gelir ve kiloyu korumaya yardım eder.

 
*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.
**TİTCK GIDA VE TAKVİYE EDİCİ GIDALARDA SAĞLIK BEYANI KULLANIMI KILAVUZU EK-1
*** Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı yaşam için önemlidir.

Aradığın sağlıklı yaşam önerileri

%0