Dudak Çatlaması Neden Olur, Nasıl Geçer? İpuçları Eczacıbaşı'ndan

Dudak çatlaması, kuru dudaklar için kullanılan bir durumdur ve insanlarda çok yaygın olarak görülür. Çatlamış dudaklar, hava durumundan, tekrarlayan tahriş edici hareketlerden ve bazı maddelerden kaynaklanabilir. (1)  Genellikle basit yöntemlerle dudak çatlağına çözüm bulunabilir.

Dudak Bakımı

Kurumuş ve çatlamış dudaklara sahipseniz, bu önleme yöntemleri durumun kötüleşmesini engeller. Ancak daha hızlı iyileşmelerine yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı püf noktalar vardır.
 

Dudak Çatlamasını Önlemek İçin Bazı Öneriler

· Dudaklarınızı yalama alışkanlığından vazgeçin. Bulaşan tükürük hızla buharlaştığı için, dudaklarınız daha çok kurur.
· Aromalı dudak balsamı kullanmaktan kaçının. Dudaklarınıza lezzetli aromalar sürdüğünüzde, yalamak daha cazip hale gelir. İlgi çekici olsa da aromalı dudak balsamlarının ağız kuruluğuna ve çatlamasına neden olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurun.
· Güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Uzun süre güneşte kalacağınız bir gün geçirmeyi planladıysanız, güneş koruyucu içeren bir dudak bakım kremi kullanın.
· Hava koşullarına dikkat edin. Özellikle soğuk hava dudaklarınızı kurutabileceği için ağzınızı kapatın.
· Alerjiye yol açan ürünlerden uzak durun. Dudaklarınız parfümler, boyalar veya kokularla temas ettiklerinde tahriş olabilir.
· Her ortamda neme dikkat edin. Kış havası kuru olduğundan, evinizdeki havayı bir nemlendirici ile nemli tutun. Ayrıca cildin ve dudakların kurumasını önlemek adına bol su için. (1)
· Nefesinizi burnunuzdan almaya dikkat edin. Ağızdan nefes almak dudakların kurumasına neden olabilen başka bir durumdur. (3)
· Dudaklarınızı soymayın veya ısırmayın. Dudak derisi kalın değildir ve oldukça hassastır. Soymanız; kanamasına, incinmesine, iyileşme sürecini yavaşlatmasına ve daha fazla tahrişe olmasına sebep olabilir. (2)

Dudak Çatlamasının Nedenleri

Dudaklar cildin diğer kısımları gibi yağ bezleri içermediği için kurumaya ve çatlamaya daha yatkındır. Hava koşulları, yeterli nemlendirememe veya dudak bakımı eksikliği bu sorunu daha da kötüleştirebilir.

Özellikle kış aylarında havadaki nemin az olması dudakların çatlamasına yol açar. Bunun yanında yaz aylarında sık sık güneşe maruz kalmak da aynı sorunu meydana getirebilir.

Çatlamış dudakların bir başka yaygın nedeni de kötü bir alışkanlık olan tekrarlayıcı yalamadır. Dilden gelen tükürük, dudaklardaki nemi daha da azaltarak kuruluğa neden olur. (1)
 

Nemlendirmek

Dudaklarınızın daha fazla kurumasını önlemek için bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Balmumu gibi ürünler nemi içeride tutmada başarılıdır. Gece yatmadan önce daha fazla sürebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, kakao yağı ve vazelin de nemlendirmek için iyi seçeneklerdir.

Yukarıdaki önleme yöntemleriyle eşleştirildiğinde, bu iki bakım yolu, çatlamış dudakların iyileşmesini hızlandırır. (1)
Nadiren de olsa inatçı ve kalıcı dudak çatlaması altta yatan bir sorunu gösterebilir. Çatlama şiddetliyse ve evde bakım yapmak yeterli gelmiyorsa doktorunuza danışın. (3)
 

 

Peeling uygulamak

Dudaklarınız çatladığında sertleşip soyulmaya başlar. Ancak tamamen ölü olmayan cildi soymaya kalkarsanız kanamaya ve ağrıya neden olur. Bu yüzden dikkatli olmak gerekir. Parmağınızla şeker peelingi gibi nazik bir peeling uygulayabilirsiniz. Bu işlemin ardından iyi bir nemlendirici ile nemlendirebilirsiniz.

Dudak Çatlaması Nedir?

Çatlamış dudaklar, dudaklarınızın kuru ve çatlak olduğunu ifade eder. Dudaklarınızda yanma, batma ​​hissederseniz muhtemelen çatlamışlardır.

Çatlamış dudakları sadece kışın meydana gelen bir şey olarak düşünmeyin. Özen göstermezseniz, herhangi bir zaman diliminde dudaklarınız kuruyabilir, ağrıyabilir ve pul pul dökülebilir. Özellikle dudaklarınızı tekrarlayan hareketlerle yalanma veya ısırma gibi alışkanlıklarınız varsa veya dudaklarınızı tahriş eden ürünler kullanıyorsanız yaşanması muhtemel bir durumdur. (2)

Dudak Çatlamasının Belirtileri

Dudaklarınızın üzerinde veya çevresinde çatlamış olduğuna dair bu belirtilerden herhangi birini gösterebilirsiniz:

  • kuruma
  • dökülme
  • yara olma
  • şişlik
  • kanama
2021301-EIP159-Dynavit62

Referanslar
  1. 1) ‘https://www.healthline.com/health/chapped-lips#_noHeaderPrefixedContent’
    2) ‘https://www.webmd.com/beauty/why-your-lips-are-chapped#1’
    3) ‘https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-skin/expert-answers/chapped-lips/faq-20057819#:~:text=Before%20going%20out%20in%20cold,than%20before%20you%20licked%20them