Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Dudak Çatlaması

Dudak çatlaması, kuru dudaklar için kullanılan bir tabirdir ve insanlarda çok yaygın olarak görülür. Çatlamış dudaklar, hava durumundan, tekrarlayan tahriş edici hareketlerden ve bazı maddelerden kaynaklanabilir. Genellikle basit yöntemlerle dudak çatlağına çözüm bulunabilir.
Çatlamış dudaklar, dudaklarınızın kuru ve çatlak olduğunu ifade eder. Dudaklarınızda yanma, batma hissederseniz muhtemelen çatlamışlardır.

Çatlamış dudakları sadece kışın meydana gelen bir şey olarak düşünmeyin. Özen göstermezseniz, herhangi bir zaman diliminde dudaklarınız kuruyabilir, ağrıyabilir ve pul pul dökülebilir. Özellikle dudaklarınızı tekrarlayan hareketlerle yalanma veya ısırma gibi alışkanlıklarınız varsa veya dudaklarınızı tahriş eden ürünler kullanıyorsanız yaşanması muhtemel bir durumdur. (2)


Dudak Çatlamasının Nedenleri

Dudaklar cildin diğer kısımları gibi yağ bezleri içermediği için kurumaya ve çatlamaya daha yatkındır. Hava koşulları, yeterli nemlendirememe veya dudak bakımı eksikliği bu sorunu daha da kötüleştirebilir. Özellikle kış aylarında havadaki nemin az olması dudakların çatlamasına yol açar. Bunun yanında yaz aylarında sık sık güneşe maruz kalmak da aynı sorunu meydana getirebilir. Çatlamış dudakların bir başka yaygın nedeni de kötü bir alışkanlık olan tekrarlayıcı yalamadır. Dilden gelen tükürük, dudaklardaki nemi daha da azaltarak kuruluğa neden olur. (1)


Dudak Çatlamasının Belirtileri

Dudaklarınızın üzerinde veya çevresinde çatlamış olduğuna dair bu belirtilerden herhangi birini gösterebilirsiniz:
 
 • kuruma,
 • dökülme,
 • yara olma,
 • şişlik,
 • kanama.


Dudak Çatlamasını Önlemek İçin Bazı Öneriler

Nadiren de olsa inatçı ve kalıcı dudak çatlaması altta yatan bir sorunu gösterebilir. Çatlama şiddetliyse ve evde bakım yapmak yeterli gelmiyorsa doktorunuza danışın(3).
Kurumuş ve çatlamış dudaklara sahipseniz, bu önleme yöntemleri durumun kötüleşmesini engelleyebilir.
 
 • Dudaklarınızı yalama alışkanlığından vazgeçin. Bulaşan tükürük hızla buharlaştığı için, dudaklarınız daha çok kurur.
 • Güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Uzun süre güneşte kalacağınız bir gün geçirmeyi planladıysanız, güneş koruyucu içeren bir dudak bakım kremi kullanın.
 • Hava koşullarına dikkat edin. Özellikle soğuk hava dudaklarınızı kurutabileceği için ağzınızı kapatın.
 • Alerjiye yol açan ürünlerden uzak durun. Dudaklarınız parfümler, boyalar veya kokularla temas ettiklerinde tahriş olabilir.
 • Her ortamda neme dikkat edin. Kış havası kuru olduğundan, evinizdeki havayı bir nemlendirici ile nemli tutun. Ayrıca cildin ve dudakların kurumasını önlemek adına bol su için. (1)
 • Nefesinizi burnunuzdan almaya dikkat edin. Ağızdan nefes almak dudakların kurumasına neden olabilen başka bir durumdur. (3)
 • Dudaklarınızı soymayın veya ısırmayın. Dudak derisi kalın değildir ve oldukça hassastır. Soymanız; kanamasına, incinmesine, iyileşme sürecini yavaşlatmasına ve daha fazla tahrişe olmasına sebep olabilir. (2)

*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.


Aradığın sağlıklı yaşam önerileri