Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Kemik Erimesi Nedir?

dk. okuma
Kemik erimesi, diğer adıyla osteoporoz, ağrılı kırıklara neden olabilir. Kemik erimesi probleminde; kadın olmak, ileri yaş, vücut ağırlığının düşük olması, cinsiyet hormonları seviyesinin düşük olması veya menopoz, sigara ve bazı ilaçlar risk faktörleri arasındadır(1).

Sağlıklı bir kemik içinde bal peteği gibi küçük boşluklar bulunur. Kemik erimesi, bu boşlukların boyutunu artırarak kemiğin gücünü ve yoğunluğunu kaybetmesine yol açan olumsuz bir durumdur. Ayrıca bu durumda kemiğin dışı zayıflar ve incelir.

Kemik erimesi, her yaştan insanda meydana gelebilir. Ancak ileri yaştaki insanlarda, özellikle kadınlarda daha sık görülür. Kemik erimesi olan kişiler ayakta durma veya yürüme gibi rutin aktiviteleri kolay yaptığı halde, kemiklerinin kırılması açısından yüksek risk taşırlar.

Kemik Erimesinin Belirtileri Nasıldır?

Kemik erimesi erken dönemde, herhangi bir belirti veya uyarı göstermez. Çoğu durumda kişiler, bir kırık oluşana kadar kemik erimesi sorunu yaşadıklarının farkına varmazlar. Önceden belirti gösterirse, bu belirtiler şu şekildedir:

 • Diş etlerinin ayrılması,
 • Tutma gücünün zayıflaması,
 • Kırılgan ve zayıflamış tırnaklar,
 • Belirtiniz yoksa, ancak ailenizde osteoporoz geçmişi varsa, doktorunuzla konuşarak risk değerlendirmesi yapabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Kemik Erimesi Gözlemlenir?

 • İleri Yaşlarda
Kemik erimesinde yaş en büyük risk faktörlerinden biridir. Yaşamı boyunca vücut eski kemikleri parçalar ve bunlar yerine yeni kemikleri çıkarır. Ancak, 30'lu yaşlarda, vücudunuz kemikleri daha hızlı parçalamaya başlar. Bu durum da daha az yoğun, daha kırılgan ve dolayısıyla kırılmaya daha yatkın olan kemiklere sebep olur. Dolayısıyla kemik erimesi yaş aralığı için, ‘30 yaştan itibaren her yaşta olabilir’ denilebilir.
 
 • Menopoz
Menopoz, 45 ila 55 yaşları arasındaki kadınlarda görülen doğal bir süreç olup, kemik erimesi için diğer bir risk faktörüdür. Menopoz, hormon seviyelerindeki değişimin etkisiyle, bir kadının vücudunun daha hızlı kemik kaybetmesine yol açabilir. (2)

Erkekler de bu yaşlarda kemiklerini kaybeder. Ancak bu oran kadınlardan daha düşüktür. Bununla birlikte, 65-70 yaşlarına eriştiklerinde, kadınlar da erkekler de genellikle aynı oranda kemik kaybı yaşarlar.
Kemik erimesi için diğer risk faktörleri şöyledir:
 
 • Kadın olmak
 • Kafkas veya asya kökenli olmak
 • Ailede kemik erimesi geçmişi olmak
 • Kötü beslenmek
 • Yeterli şekilde hareket etmemek
 • Sigara kullanmak
 • Vücut ağırlığı az olmak

Yetersiz ve dengesiz beslenmek veya hareket etmemek gibi risk faktörlerini kontrol altına alabilirsiniz. Bunun için, beslenmenizi düzenleyebilirsiniz ve bir egzersiz programına başlayabilirsiniz. Ancak yaşınız veya cinsiyetiniz gibi diğer risk faktörleri maalesef sizin kontrolünüzde değildir.

Osteoporoz olarak da bilinen kemik erimesi, ciddi etkileri olabilen bir problemdir. Ağrılar ya da iyileşmesi uzun zaman alan ve başka komplikasyonlara yol açabilen kırıklar yaşamanız mümkündür. Eğer kemik erimesi riski altında olduğunuzu düşünüyorsanız bir uzman görüşü alın. Kemik sağlığınızı iyileştirmeye ve komplikasyon riskinizi azaltmaya yardımcı olan bir tedavi planı oluşturmak üzere doktorunuzla iletişime geçin.(2)
 
*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.

Aradığın sağlıklı yaşam önerileri

%0