Resveratrol, Guarana, L-Karnitin, Astaksantin, Beta Glukan Tanıyalım

Resveratrol, guarana, l-karnitin, astaksantin ve beta glukan, günümüzde giderek popülerleşen takviye edici gıda ürünleri arasında yer alır. Bu maddelerin özellikleri ve ne işe yaradıkları konusunda bilinçlenmek doğru ürün seçimi için oldukça önemlidir.
 

Resveratrol Nedir?

Resveratrol bitkilerin içerisinde yer alan bir maddedir (1). Kırmızı şarap, üzüm, bazı dut türleri ve yer fıstığı bu maddenin temel besin kaynaklarını oluşturur (1). Resveratrol genel olarak üzüm ve dut gibi meyvelerin kabuğu ve tohumlarında bulunur (1). Üzümün bu kısımlarının şarap oluşumunda fermantasyon işlemine dahil ediliyor olması nedeniyle kırmızı şarap içerisinde yüksek konsantrasyonda resveratrol bulunabilir (1).

Resveratrol ilk olarak 1940 yılında beyaz çöpleme (Veratrum grandiflorum) adı verilen bir çiçeğin köklerinden izole edilmiştir (2). Bu olaydan yaklaşık 20 yıl sonra geleneksel Çin ve Japon tıbbının uzun yıllardır kullandığı Japon madımağı (Polygonum cuspidatum) bitkisinin köklerinin de bu maddeyi içerdiği tespit edilmiştir (2). Zaman içerisinde resveratrol içerdiği tespit edilen bitki türü sayısı 70’in üzerine çıkmış olup kırmızı şarap başta olmak üzere tüketilen birçok gıdanın içerisinde de yer aldığı anlaşılmıştır (2).

Guarana Nedir?

Guarana Amazon yöresine özgü bir yerli Brezilya bitkisidir (3)Paullinia cupana olarak da bilinen bu sarmaşık türü bitki aynı zamanda meyve verme özelliğine de sahiptir (3). Olgun bir guarana meyvesi yaklaşık olarak kahve çekirdeğini içeren meyve boyutundadır (3). Dışında kırmızı bir kabuk bulunan, etrafı beyaz, ortada ise siyah çekirdeği olan meyvenin bu görüntüsü, insan gözünün görünümüne oldukça benzerdir (3).

Amazon kabileleri guaranayı çeşitli özellikleri nedeniyle yüzyıllardır kullanmaktadır (3). Günümüzde üretilen guarananın yaklaşık olarak %70’i alkolsüz içecekler ve enerji içecekleri endüstrisinde kullanılırken %30’u tohumlarının toz haline getirildiği ekstraktlar şeklinde kullanılır (3).
 

L-Karnitin Nedir?

L-karnitin vücutta doğal olarak bulunan aminoasit kaynaklı bir maddedir (4). Bu madde aynı zamanda çeşitli besinlerin tüketimi veya takviye gıda ürünleri kullanımı ile de vücuda alınabilir (5).

Vücutta l-karnitin üretimi karaciğer ve böbrekler lizin ve metiyonin amino asitleri kullanılarak gerçekleştirilir (5). Böbrekler aynı zamanda bu maddeyi depolama ve fazla bulunması halinde idrara atarak vücuttan uzaklaştırabilme işlevine sahiptir (5).
 

Astaksantin Nedir?

Astaksin çeşitli canlılarda bulunan karotenoid kökenli bir pigment maddesidir (6). Temel fonksiyonu bulunduğu canlıya kırmızı-turuncu bir görünüm kazandırılmasıdır (6). 1991 yılında Wataru Miki isimli bir Japon bilim insanı bu maddenin farklı bazı özelliklerinin olabileceğini göstermiştir (8). Mikroalgler, bazı maya mantarı türleri, karides ve pasifik somonu astaksantin içeren canlılar arasında yer alır (7).
 

Beta Glukan Nedir?

Beta glukan bilim çevrelerince uzun yıllardır tanınan bitkisel kaynaklı maddelerdendir (9). Bu madde polisakkarit yapısında olup yulaf, arpa ve deniz yosunu gibi canlılar tarafından doğal olarak sentezlenebilir (9).

Beta glukan besinsel açıdan çözünebilir lifler içerisinde değerlendirilir (10). Çözünebilir lifler bağırsaklarda yer alan gıdaların ilerleyişini yavaşlatır. (10) Beta glukan sindirilebilir bir madde olmaması nedeniyle sindirim kanalı boyunca parçalanmadan ilerler (10).


2021360-EIP206-Dynavit84

Referanslar
 1. 1- ‘https://www.healthline.com/nutrition/resveratrol’
  2- ‘https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6164842/’
  3- ‘https://www.healthline.com/nutrition/guarana-benefits’
  4- ‘https://www.healthline.com/nutrition/l-carnitine’
  5- ‘https://www.medicalnewstoday.com/articles/l-carnitine’
  6- ‘https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16431409/’
  7- ‘https://www.healthline.com/health/health-claims-astaxanthin’
  8- ‘https://www.researchgate.net/publication/244741723_Biological_Functions_and_Activities_of_Animal_Carotenoids’
  9- ‘https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17895634/’
  10- ‘https://www.healthline.com/health/beta-glucan-heart-healthy’