Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Mantarlara bağlı oluşan (fungal) enfeksiyon hastalıkları vücudun herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilir. Funguslar da (mantarlar), bakteriler gibi insan vücudunda normal olarak bulunabilen canlılardır. Bu zararsız canlılar bazı durumlarda çoğalmaya başlayarak çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olabilir.(1,2)

Onikomikoz veya tinea unguium, el ve ayak tırnaklarının etkilendiği mantar hastalıklarını ifade eder. Genel olarak mantarlara bağlı oluşan hastalıklar zaman içerisinde ilerleme eğilimindedir ve kişilerde özellikle başlangıç döneminde, belirgin bir şikayet ortaya çıkmayabilir.(2,3)

Tırnak mantarı, bu bölgede aşırı üreme gösteren mantarlara bağlı olarak meydana gelir (2). Mantarlar, nemli ve sıcak ortamları seven canlılardır (2). Bu tarz ortamlarda üreme hızlarında artış meydana gelir ve sayıları kolayca normalin üzerine çıkabilir (2). Vücutta doğal olarak bulunan çeşitli mantarlar tırnak enfeksiyonu gelişimine neden olabilir (2). Tırnak mantarının en sık etkilediği bölge ise ayak tırnaklarıdır (2). Bu durum ayakkabı içerisinde izole olan tırnakların sıcak ve nemli hale gelmesi ile ilişkili olabilir (2).

Tırnak mantarı olan kişiler ile temas da önemli bir bulaşma yolu olarak değerlendirilir (2). Özellikle manikür ve pedikür gibi işlemlerde başvurulan kozmetik merkezlerinde kullanılan gereçlerin doğru şekilde ve düzenli olarak dezenfekte edildiğinden emin olunması gerekir (2). Doğru şekilde temizlenmemiş tırnak makası veya törpü gibi aletler kişiler arasında mantar enfeksiyonlarının yayılımına neden olabileceği için dikkatli olunmalıdır (2).

Birçok farklı sebebi olabilen tırnak mantarları çeşitli risk faktörlerine sahip bireylerde daha kolay ortaya çıkabilir, örneğin: (2)
  • Diyabet (şeker) hastalığı,
  • Dolaşım bozukluğu ile seyreden hastalıklar,
  • 65 yaş ve üzeri kişiler,
  • Takma tırnak kullanımı,
  • Tırnak çevresi cildindeki yaralanmalar,
  • Tırnakların uzun süre nemli kalması,
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması,
  • Tırnaklara temas eden dar ayakkabı kullanımı gibi faktörler tırnak mantarını tetikleyebilir.

*Burada yer alan bilgiler bir sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Sağlığınız için lütfen doktorunuza ve/veya eczacınıza danışınız.


Aradığın sağlıklı yaşam önerileri