Vitamin Çeşitleri Nelerdir? Hangi Vitamin Ne İşe Yarar? Görevleri Nelerdir?

Her bir vitaminin vücutta ayrı işlevi vardır. Belirli bir vitaminden yeterince destek alamadığımız zaman vitamin eksikliği oluşur ve bu eksiklik sağlık sorunlarına neden olabilir. Peki hangi vitaminden nasıl fayda sağlarız?

A vitamini

Normal görme yetisinin korunmasına ve bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. Aynı zamanda A vitamini normal mukozanın korunmasına ve normal cildin korunmasına katkıda bulunur.

B1 vitamini

Normal enerji oluşum metabolizmasına ve kalbin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

B2 vitamini

Riboflavin olarak da adlandırılan B2 vitamini normal cildin, görme yetisinin ve mukozanın korunmasına katkıda bulunur.

B3 vitamini

Diğer adı niasin olan B3 vitamini, normal mukozanın ve cildin korunmasına katkıda bulunur. Niasin yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına katkı sağlar. Büyüme ve hormonların sentezi için gerekli bir vitamindir. Vücuttaki tüm dokular niasini metabolik olarak aktif ana formuna çevirebilir. Bu aktif form vücutta 400’den fazla enzimin çalışmasına yardımcı olur.

B5 vitamini

Pantotenik asit olarak da bilinen B5 vitamini, yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunur. Bunun yanında B5 vitamini, normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur.

B6 vitamini

Protein metabolizması başta olmak üzere 100’den fazla enzimatik reaksiyonda görev alır. B6 vitamini yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunur. Ek olarak bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna, normal protein ve glikojen metabolizmasına katkıda bulunur.

B7 vitamini

Biotin vücutta yağ asidi, glukoz ve aminoasit metabolizmasında görevli 5 enzimin çalışmasına destek olur. Aynı zamanda biotin normal saçın ve cildin korunmasına katkıda bulunur.

B12 vitamini

Genel metabolizmanın çalışmasında çok önemli bir vitamindir. B12 vitamini normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur. Bunun yanı sıra bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna, yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunur.

C vitamini

Sağlıklı diş ve diş etlerini destekleyen bir antioksidan olan bu vitamin, demir emilimini artırır. C vitamini bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

D vitamini

Güneş ışığı yardımıyla da sentezlenen bu vitamin, kalsiyumun ve fosforun normal emilimine/kullanımına katkıda bulunur.

E vitamini

E vitamini ile ilgili metin kaldırılacaktır. Diğer kontrollerin ardından kalan yerlerin de bilgisini yeniden paylaşacağım.

K vitamini

K vitamini normal kan pıhtılaşmasına katkıda bulunur. Ek olarak K vitamini normal kemiklerin korunmasına katkıda bulunur.

Folik Asit

DNA’nın yapıtaşı olan nükleik asitlerin sentezinde ve DNA oluşumunda görev alır. Bu görevlerinden dolayı gebelikte folik asit ihtiyacı artar. Takviye folik asit alımı, anne adayının folat düzeyini artırır. Düşük folat düzeyi, fetüsün gelişiminde nöral tüp kusurları için bir risk faktörüdür.

Referanslar
    1. ‘https://gtbd.org.tr/vitamin-ve-mineraller/’
    2. ‘https://medlineplus.gov/ency/article/002399.htm’
    3. ‘https://www.bilim.org/olmazsa-olmaz-13-temel-vitamin/’
ÜRÜNLERİMİZİ İNCELE