Her bir vitaminin vücutta ayrı işlevi vardır. Belirli bir vitaminden yeterince destek alamadığımız zaman vitamin eksikliği oluşur ve bu eksiklik sağlık sorunlarına neden olabilir. Peki hangi vitaminden nasıl fayda sağlarız?

A vitamini

Üreme, görme ve bağışıklık sistemlerine destek olur. Kalp, böbrek ve akciğer gibi organların sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur. Aynı zamanda dişlerin ve kemiklerin sağlıklı kalmasını sağlarken mukozayı ve cildi korur.

B1 vitamini

Karbonhidratların enerjiye çevrilmesinde görev alır.

B2 vitamini

Riboflavin olarak da adlandırılan bu vitamin vücutta iki önemli koenzimin yapısına katılır. Bu koenzimler enerji üretiminde, hücresel fonksiyon, büyüme, gelişme ve B3 vitamininin metabolizmasında görev alır.

B3 vitamini

Diğer adı niasindir. Cildi ve sinirleri korurken kolesterolü düşürür. Karbonhidrat, protein ve yağların enerjiye dönüştürülmesini sağlar. Büyüme ve hormonların sentezi için gerekli bir vitamindir. Vücuttaki tüm dokular niasini metabolik olarak aktif ana formuna çevirebilir. Bu aktif form vücutta 400’den fazla enzimin çalışmasına yardımcı olur.
 

B5 vitamini

Pantotenik asit olarak bilinir. Yağ asidi sentezi ve yıkımında ve diğer birçok yapım ve yıkım tepkimesinde rol alır.

B6 vitamini

Protein metabolizması başta olmak üzere 100’den fazla enzimatik reaksiyonda görev alır. Bilişsel gelişimde, karbonhidrat ve yağların metabolizmasında rol oynar. Hemoglobin oluşumu ve bağışıklık yanıtını destekler.

B7 vitamini

Biotin, vücutta yağ asidi, glukoz ve aminoasit metabolizmasında görevli 5 enzimin çalışmasına destek olur. Saç ve tırnak üzerinde etkilidir.

B12 vitamini

Genel metabolizmanın çalışmasında çok önemli bir vitamindir. Beyin, sinir sistemi ve kan hücrelerinin sağlıklı olması için gereklidir. Sinir sistemini korurken kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına katkıda bulunur.

C vitamini

Sağlıklı diş ve diş etlerini destekleyen bir antioksidan olan bu vitamin vücudun demiri emmesine ve sağlıklı dokuyu korumasına yardımcı olur. Yaraların iyileşmesi ve bağışıklık sisteminin sağlıklı şekilde çalışması için de önemli bir vitamindir.

D vitamini

Güneş ışığı yardımıyla da sentezlenen bu vitamin kalsiyumun bağırsaklardan emilmesine, kalsiyum ve fosfor düzeylerinin korunmasına yardımcı olur.

E vitamini

Yağların yıkımıyla ortaya çıkabilecek zararlı maddelerden hücreleri koruyarak antioksidan etki gösterir.

K vitamini

Bu vitaminin en önemli özelliği kanı pıhtılaştırmasıdır. Bunun yanında kemik sağlığını destekler.

Folik Asit

DNA’nın yapıtaşı olan nükleik asitlerin sentezinde ve DNA oluşumunda görev alır. Bu görevlerinden dolayı gebelikte folik asit ihtiyacı artar. Gebelikte folik asit kullanımı bazı doğum defektlerini önlemede önemlidir.

Referanslar
  1. ‘https://gtbd.org.tr/vitamin-ve-mineraller/’
  2. ‘https://medlineplus.gov/ency/article/002399.htm’
  3. ‘https://www.bilim.org/olmazsa-olmaz-13-temel-vitamin/’
ÜRÜNLERİMİZİ İNCELE