Cilt lekeleri, renk değişikliği ile seyreden düzensiz görünümdeki deri bölgeleridir (2). Oldukça sık karşılaşılan bu problem çeşitli rahatsızlıklar, travma ya da iltihabi durumlara bağlı olarak ortaya çıkabilir (2).

Cilt renginin belirlenmesinde melanin adı verilen madde rol alır (2). Melanin pigmenti aynı zamanda cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu özellik gösterir (2). Cildin bazı bölgelerinde melanin düzeyinde meydana gelen değişiklikler sonucu farklı renklerde cilt lekeleri oluşabilir (2).

Balık Yağı Çalışma Mekanizması Nasıldır?

Balık yağı vücuda olan yararlı etkisini, içerdiği omega 3 yağ asitleri sayesinde gösterir. Vücut, batı diyetlerinde yaygın olan omega 6 yağ asitlerinden omega 3 yağ asitlerini üretemez ve bunu dışarıdan almaya ihtiyaç duyar. (1)

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

‘Balık yağı ne işe yarar?’ sorusunun cevapları şöyle sıralanabilir:

1. Kalp sağlığına dosttur.
Omega 3 yağ asidi EPA ve/veya DHA içerir. EPA ve/veya DHA kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.

2. Göz sağlığı için etkilidir.
Omega 3 yağ asidi DHA içerir. DHA beynin normal gelişimi ile göz ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı olur.

3. Büyüme ve gelişme süreçlerinde rol alır.
Omega 3 yağ asidi DHA içerir. DHA’in anne tarafından alınması fetusun ve emzirilen bebeklerin normal göz ve normal beyin gelişimine katkıda bulunur.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Düzenli olarak haftada 1-2 porsiyon, yukarıda örnek verilen yağlı balıklardan yemiyorsanız, balık yağı takviyesi almayı tercih edebilirsiniz. EPA ve DHA omega 3’lerini almanız gereken en doğru miktar, yaşınıza ve sağlık durumunuza göre belirlenir.

Hamile ya da emziren kadınlarda faydalı etki,   omega-3 yağ asitlerinin yetişkinler için önerilen günlük alım  miktarına ek olarak 200 mg DHA alındığında sağlanır.

Balık yağı, yukarıda belirtildiği gibi çok sayıda yarar sağlar. Balık tüketerek aldığınız balık yağı, takviye olarak almaktan daha iyi bir seçenektir. Haftada iki porsiyon yağlı balık yemek, size yeterli omega-3 yağ asitlerini sağlar. Balık tüketmeyi sevmiyorsanız veya haftada 2 porsiyon tüketemiyorsanız, balık yağı takviyesi kullanabilirsiniz. Takviyenizi en doğru şekilde kullanmak üzere mutlaka doktorunuza danışın.(2)
 

2021296-EIP154-Dynavit Balık Yağı12

Melasma

Melasma ise hamilelik dönemindeki hormonal değişikliklere bağlı oluştuğu düşünülen bir cilt lekesidir (4). Renk değişikliğinin meydana geldiği alan vücudun herhangi bir bölgesi olabilir ancak bu lezyonlar genellikle karın ve yüz bölgesinde tespit edilirler (4). Gebelik dışında doğum kontrol yöntemi olarak ilaç kullanan kişilerde de melasma meydana gelebilir (1). Melasma nadir de olsa üst dudak ve çene bölgesinde de oluşabilir (1).
 

Cilt Lekeleri Tedavisi Nasıldır?

Lekeler nasıl geçer sorusuna net olarak cevap verilebilmesi için öncelikle leke oluşumunun altındaki nedenin aydınlatılması gereklidir. Dermatoloji uzmanlarına cilt lekesi şikayeti ile başvuran kişilerde fizik muayene, dermatolojik inceleme yöntemleri veya cilt biyopsisi işlemi ile lekelenmenin altında yatan neden ortaya çıkarılabilir (4).
Tedavinin amacı melanositlere zarar vermeden melanin pigmenti üretimini azaltmaktır (1). Hekim kontrolünde yapılan tedavilerin sonucu cilt lekeleri azaltılabilir. (4). Aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarından koruyucu krem kullanımı ve güneş ışığının yoğun olduğu zamanlarda maruziyetin en aza indirilmesi veya şapka takılması, renk değişikliği ile seyreden cilt lekelerinde koruyucu özellik gösterebilir (4).

 

Cilt Lekesi Nedir?

Deri üzerinde meydana gelen herhangi bir tipteki iz, benek veya renk değişikliği cilt lekesi olarak tanımlanabilir (3). Özellikle yüz bölgesinde meydana gelen ciltte leke oluşumu, kişileri duygusal açıdan etkileyebileceği için önemlidir (3). Bu lekelenmeler genellikle iyi huylu bir seyir izleme eğiliminde olup yaşamı tehdit edici özellik göstermezler (3). Ancak bazı renk değişikliklerinin altta yatan bir önemli sağlık durumuna işaret ediyor olabileceği için dikkatli olunmalıdır (3).

Cilt Lekeleri Türleri Nelerdir?

“Leke oluşumu” oldukça geniş bir ifade olup, cilt üzerinde meydana gelen herhangi bir izi tanımlamak için kullanılabilir (3). Hiperpigmentasyon ise cilt renginin koyulaşması anlamına gelir (4). Renk değişikliği olan cilt lekeleri; küçük yama şeklinde, geniş alanlarda veya tüm vücudu etkileyecek şekilde meydana gelebilir (4). Her ne kadar hiperpigmentasyon oluşumu zararlı bir olgu olarak kabul edilmese de farklı durumların bir belirtisi olarak da oluşabileceği için dikkatli olunmalıdır (4). Güneş lekeleri ve melasma, sık karşılaşılan ve renk değişikliği ile seyreden cilt lekeleri arasında yer alır: (4)

Güneş Lekeleri

Yaşlılık lekeleri veya solar lentigo olarak da isimlendirilen güneş lekeleri, oldukça sık karşılaşılan hiperpigmentasyon tipleri arasındadır (4). Uzun süre güneş ışığı maruziyeti ile ilişkili bu lekeler genellikle el ve yüz gibi açık vücut alanlarında tespit edilir (4). Güneş lekeleri genellikle 50 yaşın üzerindeki bireylerde görülse de daha genç kişilerde de oluşabilir (3).

Bu lezyonların oluşumundaki temel mekanizma melanosit adı verilen derinin üst kısmındaki hücrelerin sayısındaki artıştır (1). Sayıları artan melanositler daha fazla miktarda melanin maddesi üreterek deri renginde koyulaşmaya neden olur (1).

2021294-EIP152-Dynavit56

Referanslar
  1. 1- ‘https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4142815/’
    2- ‘https://www.healthline.com/health/discolored-skin-patches’
    3- ‘https://www.healthline.com/health/what-are-blemishes’
    4- ‘https://www.healthline.com/health/hyperpigmentation’