Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit, insan vücudunda doğal olarak bulunan ve özellikle cilt üzerinde çeşitli etkileri olan maddelerden biridir. Bu madde göz ve eklem sıvılarında da bulunur (4) . Amerikan İlaç Dairesi, hyaluronik asitin, belirli durumlarda enjeksiyon halinde kullanılmasını onaylamıştır. (1)

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit (HA), vücudunuzun bağ dokusunda doğal olarak bulunan, uzun dallanmamış karbonhidratlardan olan glikozaminoglikan yapıda bir maddedir.

Hyaluronik asit, cilt yapınızın ana bileşenlerinden biridir. Cildinizin dolgun ve nemli görünmesine katkıda bulunan bu madde kendi ağırlığının 1000 katına kadar su molekülü tutabilir. Cildin nem düzeyi yaşlandıkça azalır, çünkü hyaluronik asit seviyesi yaşla beraber düşer.

Hyaluronik Asidin Faydaları Nelerdir?

Hyaluronik asit cilt bakımı rutini için önemli maddelerden biri olabilir. Bunun sebepleri aşağıdaki şekildedir:

· Nemlendirici olması

· Yara onarımında görev alması

· Kırışıklık karşıtı olması

· Cilt esnekliğini arttırması

· Yüz kızarıklığını gidermesi (2)

Hyaluronik Asit Nasıl Etki Gösterir?

Hyaluronik asit, eklemlerde ve diğer dokularda yastık görevi görür. Bu bölgelerde kayganlaştırıcı olarak fonksiyon gösterir.

yakını cildinizde bulunur ve nemi tutmaya yardımcı olmak için suya bağlı kalır. Bununla birlikte, doğal yaşlanma süreci, güneşten gelen ultraviyole ışınlar, sigara dumanı ve kirlilik gibi faktörlere maruz kalma, ciltteki miktarını azaltır.

Genel olarak hyaluronik asit, çeşitli koşullar altında tamamlayıcı bir madde olarak işlev korumak ve enerjik kılmak için görür.(3) Vücudunuz sizi programlanmış kusursuz bir makinedir. Bu makinenin önemli bir parçası olan cildiniz sizi genç ve sağlıklı gösteren doğal bir tabakadır. Bu sebeple iyi bir bakımı cildinizden esirgememelisiniz. Güneşten gelen zararlı ışınlardan korunmalı, sigaradan uzak durmalı ve temiz hava alabileceğiniz ortamlarda bulunmalısınız.Cildinizdeki hyaluronik asit dengesini korumaya bu şekilde katkı sağlayabilirsiniz.

2021413-EIP248-Dynavit96